25 maja 2024
Wywiady

Adam Kwaśniak: Miliony na inwestycje w subregionie

Rozmowa z Adamem Kwaśniakiem, radnym Województwa Małopolskiego, przewodniczącym Komisji rewizyjnej Sejmiku

Pan zagłosował na projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego?

Oczywiście!

Na który?

To pozostanie moją słodką tajemnicą. Nie chcę faworyzować żadnej z inicjatyw. Docenić należy natomiast zaangażowanie mieszkańców, którzy zgłaszali swoje pomysły oraz samych głosujących. To bardzo istotny aspekt w ciągle formułującym się społeczeństwie obywatelskim. Cieszy przede wszystkim pomysłowość naszych mieszkańców, ich zaangażowanie w lokalne sprawy i determinacja z jaką walczą o swoje projekty. Utworzenie Budżetu Obywatelskiego do dla mnie chyba jedna z najlepszych decyzji Sejmiku Województwa Małopolskiego w ostatnich latach. Natomiast mam nadzieję, że tak jak i ostatnio to właśnie mieszkańcy subregionu tarnowskiego najliczniej wzięli udział w tym plebiscycie.

Był Pan niedawno w Chinach – turystycznie, czy jednak słuzbowo?

Byłem członkiem oficjalnej delegacji. Wspólnie z młodzieżą z Małopolskiej Szkoły Gościnności z Myślenic oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych z Krakowa odwiedziliśmy Państwo Środka. W ramach wymiany młodzieży odwiedziliśmy Tianjin Maritime College. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jakości kształcenia w Chinach. Nasza młodzież doskonale porozumiewała się ze swoimi rówieśnikami, trudno było dostrzec barierę językową. Wizyta w Chinach była okazją do podpatrzenia dobrych rozwiązań stosowanych w ich systemie kształcenia dualnego. Podczas rozmów Chińczycy z zainteresowaniem wypowiadali się także na temat wymiany studentów, co stwarza dobre pole do dalszej współpracy pomiędzy naszymi uniwersytetami.

Wróćmy jednak do twardych zadań i milionów, które w ostatnim czasie spłynęły do naszego regionu. 

Rzeczywiście sporo pieniędzy w ostatnim czasie udało się pozyskać samorządom z subregionu tarnowskiego. Dzięki 32 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na ziemi tarnowskiej zostaną zrealizowane kolejne inwestycje. Wśród nich należy wymienić m.in.: termomodernizację budynku Mościckiego Centrum Medycznego w Tarnowie, budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Olszynach oraz budowę oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją na terenie gminy Iwkowa. Unijne środki pozwolą również na stworzenie strefy aktywności gospodarczej „Piaskówka-Komunalna” w Tarnowie oraz na inwestycje, dzięki którym będzie promowane dziedzictwo kulturowe regionu. Warto też dodać, że właśnie startuje także przebudowa wnętrza Centrum Sztuki Mościce. Nie zapominajmy, że prawie 8 milionów złotych trafiło również, niedawno, do gminy Szczurowa, która realizuje kilka ważnych projektów. To są jednak tylko niektóre z inwestycji, jakie zyskały w ostatnim czasie wsparcie ze środków unijnych.

Trzeba też wspomnieć, że do realizacji przewidziano m.in. przebudowę dróg: Jadowniki – Porąbka Uszewska w centrum Jadownik, Rozdziele-Laskowa w Rozdzielu, ul Kolorowej w Rzezawie, Królówka – Sośliny, Lipnica Murowana-Żegocina. Wsparte pieniędzmi zostały także projekty budowy i rozbudowy sieci wodociągowej w miejscowości Kamionna, Trzciana, Leszczyna oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Trzcianie, budowa sieci wodociągowej w gminie Iwkowa, w Porębie Spytkowskiej w gminie Brzesko. Prace związane z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej będą prowadzone także w gminie Gnojnik.    

Jak wygląda sytuacja z budową obwodnic Szczurowej i Tuchowa.

Zacznę od tej ostatniej. W sierpniu poznaliśmy oferty w przetargu na budowę obwodnicy Tuchowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977. Wszystkie propozycje przewyższały jednak budżet inwestycji, która teraz zamknie się kwotą ponad 50 mln zł. Starania o realizację tej kluczowej inwestycji trwają od 2008 roku, ale dziś wydaje się, że ta budowa jest już coraz bliżej. Jest spora szansa, że nową droga pojedziemy już początkiem 2020 roku. Natomiast obwodnica Szczurowej usprawni przemieszczanie się kierowców w kierunku autostrady A4 oraz poprawi bezpieczeństwo pieszych. Jest ona również bardzo istotna dla rozwoju Strefy Aktywności Gospodarczej, która działa w gminie Szczurowa. Obwodnica ma przebiegać od ronda na zachodnim obejściu Szczurowej do kolejnego ronda, które zaprojektowano w rejonie granicy administracyjnej pomiędzy gminami Szczurowa i Borzęcin. Odcinek o długości 4,4 km będzie drogą jednojezdniową klasy G o szerokości siedmiu m. wraz z poboczami o szerokości 1,25 m.

Za nami pierwsza edycja Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”. Jak Pan ocenia ten projekt?

Sukces, sukces, sukces! To niebywałe jak przyjęła się ta inicjatywa oraz odzew mieszkańców. Wpłynęło 297 zestawów autorstwa poetów z Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rosji. Łącznie uczestnicy przesłali blisko 1200 utworów, co sprawia, że jest to jeden z najliczniej obsadzonych konkursów poezji w Polsce. 11 laureatów nagród i wyróżnień uhonorowanych zostało tytułami i nagrodami pieniężnymi o łącznej puli 12 000 zł, ufundowanymi z budżetu Województwa Małopolskiego. Bez wątpienia Małopolska kocha poezję. I poezja kocha Małopolskę. Jestem przekonany, że ten konkurs z chęcią przejąłby Kraków, ale naszym założeniem jest, aby wychodzić poza stolicę małopolski. To także kolejny impuls do ożywienia oferty kulturalnej w Tarnowie, która kuleje. Jestem gorącym zwolennikiem, aby tarnowskie Centrum Sztuki Mościce miało oddziaływanie w subregionie i organizowało eventy w Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku, czy Tuchowie. Jest to wojewódzka instytucja kultury i tak powinna pracować – nie tylko w Tarnowie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.