13 lipca 2024
Wywiady

ANDRZEJ MRÓZ: Konsekwentnie stawiamy na rozwój

Rozmowa z wójtem gminy Wierzchosławice Andrzejem Mrozem.

 

Rok 2024 będzie w gminie Wierzchosławice celebrowany w sposób szczególny. Rada Gminy przyjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia w gminie Wierzchosławice roku 2024 Rokiem Wincentego Witosa. 

Wincenty Witos urodził się w styczniu 1874 roku, a to oznacza, że w przyszłym roku obchodzić będziemy 150. rocznicę jego urodzin. Jako mieszkańcy gminy Wierzchosławice, jesteśmy zobowiązani do ciągłego upamiętniania jego postaci oraz wyjątkowego uczczenia nadchodzącej rocznicy. W związku z tym, na przestrzeni całego 2024 roku planowane są różne wydarzenia, uroczystości oraz imprezy pozwalające godnie przeżyć 150. rocznicę urodzin Witosa.

Podczas ostatniej sesji Rada Gminy udzieliła natomiast Panu absolutorium z wykonania budżetu oraz otrzymał Pan wotum zaufania – czyli bez niespodzianek…

Od początku zarówno kwestie absolutorium oraz wotum traktuję jako poparcie dla naszego planu rozwoju gminy – widzimy, jak zmienia się gmina Wierzchosławice, jak pięknieje i staje się nowocześniejsza z roku na rok. To docenienie całej drużyny Urzędu Gminy, która codziennie pracuje, aby nasza gmina się rozwijała, a nasi mieszkańcy byli sprawnie obsługiwani. Nie jest to łatwe zadanie. Realizujemy co roku inwestycje warte wiele milionów złotych, jednocześnie pracując nad przygotowaniem kolejnych projektów oraz zabiegając o zewnętrzne wsparcie. Mamy sporo pomysłów, nie wszystkie udaje się wcielać w życie, ale robimy co możemy. Natomiast odnośnie obsługi mieszkańców musimy dostosowywać się do rosnących oczekiwań. Poza sprawami czysto administracyjnymi, jako wójt z dumą mogę podkreślić, że z roku na rok rośnie zaangażowanie naszych mieszkańców w sprawy gminy, zgłaszają się z cennymi pomysłami, chcą się angażować.

 

Mamy wakacje, ale wróćmy pamięcią do zakończenia roku szkolnego. Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Ruchu Ludowego wyróżniła każdego kolorowym paskiem na świadectwie.

Tak, to świetny pomysł, aby docenić wyniki uczniów nie tylko te naukowe, ale również między innymi sportowe czy artystyczne.  Ale po kolei: pomarańczowy pasek był dla sportowców, różowy dla naszych młodych artystów, fioletowy dla zaradnych i samodzielnych, niebieski dla informatyków, żółty dla społeczników, a zielony dla przyrodników. Tym samym Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Ruchu Ludowego przystąpiła do akcji ,,Pasek dla każdego ucznia”. Każdy uczeń jest na swój sposób wyjątkowy, inny, niepowtarzalny. Doceniono nie tylko wyniki naukowe, ale także talenty. W mojej opinii rolą szkoły jest właśnie dostrzeganie u uczniów talentów, kształtowanie ich i rozwijanie. Szkoła ma nie tylko dawać podstawy wiedzy, nie może stawiać tylko na rozwiązywanie testów, ale musi starać się szlifować te diamenty, które znajdują się w każdym młodym uczniu.

 

A jak wygląda obecnie proces modernizacji placówek oświatowych w gminie? Wakacje to chyba czas najbardziej wytężonych prac.

Jak już kilkukrotnie czy to w ,,Cafe Tarnów, czy materiałach wideo realizowanych przez ,,Kurier Tarnowski” informowaliśmy, w gminie Wierzchosławice trwa zakrojony na szeroką skalę proces modernizacji wszystkich naszych szkół. Prowadzona jest ofensywa remontowa we wszystkich naszych szkołach podstawowych. Trwają intensywne prace wewnątrz placówek, a przed nami prace związane z termomodernizacją szkół oraz montażem odnawialnych źródeł energii. Pierwszy etap, czyli modernizacja szkolnych wnętrz zamknie się kwotą przekraczającą 11 mln zł. Z kolei drugi etap remontów naszych szkół, tym razem na zewnątrz to z kolei 6 mln zł.

 

Pozostając w temacie inwestycji – okazuje się, że w Bogumiłowicach przy stacji PKP będzie jednak parking park&ride.

Kiedyś już też się tak wydawało, dlatego nie chciałbym zapeszać. Ale to już prehistoria i skupmy się na tym co jest tu i teraz. Zakupiliśmy działkę w sąsiedztwie stacji w Bogumiłowicach i chcemy tam wybudować parking typu park&ride. Mamy piękne perony, czas zatem na parking z prawdziwego zdarzenia. Ta inwestycja jest potrzebna, gdyż codziennie sporo mieszkańców korzysta z pociągów dojeżdżając do pracy, na studia czy do szkoły. Chcemy uporządkować sytuację w tym miejscu, aby podróżni mogli komfortowo zaparkować swoje auta, a nie czasami upychać je po krzakach czy terenach zielonych. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

 

Tym razem strażacy w Łętowicach mieli duże powody do radości.

Fabrycznie nowy samochód marki IVECO jest już na stanie jednostki z Łętowic. Samochód został hucznie przywitany przez strażaków. Zakup tego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego nie byłby możliwy, gdyby nie dofinansowanie z budżetu państwa oraz środków przekazanych przez gminę Wierzchosławice. Jednostka z Łętowic znajduje się w Krajowym Systemie Ratowiniczo-Gaśniczym i często wyjeżdża do różnorodnych zdarzeń, także realizując akcje ratownicze na autostradzie A4. Dobrej jakości sprzęt to nie tylko sprawnie udzielona pomoc, ale także bezpieczeństwo dla niosących pomoc.

 

Wianki na Dunajcu chyba już na zawsze wpiszą się kalendarz gminnych imprez?

Póki będę wójtem, będziemy organizować tą świetną imprezę! W tym roku niestety pogoda nieco pomieszała nam szyki, ale wszystko co najważniejsze udało się przeprowadzić. Była przede wszystkim integracja i dobra zabawa. Można było nauczyć się wyplatać wianki, była strefa zabaw dla dzieci, wystąpiła nasza duma – Zespół Pieśni i Tańca ,,Swojacy”, puściliśmy wianki na Dunajcu, zapaliliśmy ogromne ognisko oraz bawiliśmy się podczas zabawy tanecznej.

Udało nam się stworzyć świetne widowisko, które integruje mieszkańców oraz kultywuje regionalne tradycje. Co więcej, drugie życie zyskuje nasz kompleks sportowo-rekreacyjny w Ostrowie, a ,,Rybitwa” za każdym razem potwierdza słuszność jej odbudowy wraz z rozbudową.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Dziękuję.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.