13 lipca 2024
Aktualności

Bezpłatne badania w kierunku wykrywania jaskry – trwają zapisy

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w każdym najbliższym miesiącu odbywać się będą akcje bezpłatnych badań i porad profilaktycznych. Jeszcze w kwietniu placówka zaprasza do udziału w przesiewowych badaniach okulistycznych w kierunku wykrywania jaskry. Darmowe badania odbędą się w najbliższą sobotę 21 kwietnia w Szpitalu św. Łukasza.

– Jaskra jest bardzo podstępną chorobą, nie dającą często objawów. Choruje na nią blisko 4% populacji. Najważniejsze jest to, aby ją wcześnie wykryć i rozpocząć odpowiednie leczenie – ostrzega specjalista w dziedzinie okulistyki i Ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala św. Łukasza Maria Ostafil.

Badanie będzie polegać na zmierzeniu ciśnienie śródgałkowego i zajmuje tylko kilka minut. Podobnie jak w przypadku innych chorób, tu również ważna jest szybka diagnoza. Bo każdą chorobę, nawet tak niebezpieczną można leczyć. Jaskra związana jest z chorobami cywilizacyjnymi – nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, zawałami i udarami mózgu. Po 70. roku życia u prawie 30% populacji obserwuje się zaawansowane zmiany w siatkówce oka. W Polsce na jaskrę choruje ok. 800 tys. osób, a tylko połowa jest świadoma choroby ponieważ nie daje ona żadnych objawów i 70% przypadków jest wykrywana zbyt późno.

– Bardzo często wyniki przeprowadzonych badań okazują się dla wielu osób sygnałem, żeby rozpocząć leczenie lub radykalnie zmienić tryb życia, by nie paść ofiarą „cichego zabójcy”. Nawet jeżeli jedna osoba dzięki tym badaniom rozpocznie na czas leczenie, akcja ta będzie miała ogromny sens. Wierzę, że wyniki akcji skłonią wiele osób do refleksji nad potrzebą zmian swojego stylu życia – mówi Anna Czech Dyrektor Szpitala.

Udział w badaniach wymaga wcześniejszej rejestracji pod nr telefonu 14 631 58 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.