30 maja 2024
Fotoreportaże

Borzęcin: Terroryści grozili nożem wójtowi Kwaśniakowi (ćwiczenia)

W Urzędzie Gminy w Borzęcinie ćwiczono działania służb na wypadek ataku terrorystycznego. 

W godzinach popołudniowych do Urzędu Gminy w Borzęcinie wkraczają zdesperowani interesanci. Proszą o spotkanie z wójtem w sprawie przydzielenia mieszkania socjalnego. Ich prośba spotyka się jednak z odmową z uwagi na brak takich lokali. Petenci barykadują się w sekretariacie, biorą zakładników i grożą podpaleniem budynku i osób, jeżeli ich prośba nie zostanie spełniona. Powiadomione zostają służby ratunkowe, trwa ewakuacja osób z budynku. Jeden z desperatów grozi wójtowi nożem, domaga się pozytywnej decyzji w swojej sprawie. Wójt symuluje rozmowę telefoniczną z pracownikiem zajmującym się przydziałem mieszkań, stosuje fortel, aby wraz z przestępcą opuścić sekretariat. Gdy pod pretekstem dokonania formalności wychodzą z pomieszczenia, Policja obezwładnia przestępcę i uwalnia wójta z rąk terrorysty. Drugi z desperatów nadal przetrzymuje innego zakładnika, w akcie desperacji podpala pomieszczenia łatwopalną substancją. W wyniku pożaru przestępca doznaje oparzeń ciała. Do działań wkracza Policja i Straż Pożarna. Ranny desperat zostaje zabrany przez karetkę pogotowia – taki scenariusz miały ćwiczenia antyterrorystyczne przeprowadzone w Urzędzie Gminy w Borzęcinie, będące jednym z zagadnień wieloszczeblowego ćwiczenia powiatowego pod kryptonimem „Gryf 2016″.

Organizatorem ćwiczeń było Starostwo Powiatowe w Brzesku. W jego przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowane były służby i instytucje: Komenda Powiatowa Policji w Brzesku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie, Gmina Borzęcin –  zaangażowana w przeprowadzenie praktycznego elementu ćwiczenia (zdarzenie terrorystyczne) na terenie urzędu oraz urzędy gmin z terenu powiatu brzeskiego.

Temat tegorocznego wieloszczeblowego ćwiczenia powiatowego „Gryf 2016″ to „Doskonalenie systemu kierowania realizacją zadań obronnych z elementami zarządzania kryzysowego na terenie powiatu brzeskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i w czasie wojny”.

Ćwiczenie powiatowe przeprowadzono w dwóch etapach. W ramach pierwszego etapu, w dniu 4 października br. w stałych siedzibach urzędów na terenie powiatu przeprowadzono ćwiczenia obejmujące zagadnienia szkoleniowe z organizacji i funkcjonowania Głównego Stanowska Kierowania oraz Stałego Dyżuru w czasie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Sprawdzono systemy łączności. Zespół Głównego Stanowiska Kierowania wypracowywał decyzje oraz realizował założone własne scenariusze działań do otrzymanych zadań obronnych.

W 5 października br. przeprowadzono drugi etap ćwiczenia obejmujący zagadnienia praktyczne polegające na uruchomieniu akcji kurierskiej na terenie powiatu i przeprowadzeniu działań antyterrorystycznych na terenie gminy Borzęcin.

 

Foto: Maciej Mazur

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.