15 czerwca 2024
Kultura

Brzesko: Wielkie kolędowanie z Dziewczęcym Chórem Katedralnym „Puellae Orantes”

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słotwińskiej oraz Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie serdecznie zapraszają na Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu jednego z najlepszych młodzieżowych chórów europejskich – Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” z Tarnowa, przy akompaniamencie Kwartetu Smyczkowego „Apotheosis” z Katowic.

To niezwykłe wydarzenie, doskonale wpisuje się w radosne świętowanie czasu Bożego Narodzenia i uatrakcyjnia ofertę kulturalną kierowaną do mieszkańców miasta Brzeska i regionu. Koncert odbędzie się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie o godz. 16:30. W ramach organizowanego Koncertu Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”, zaprezentuje utwory z dwóch nagranych płyt: z Platynowej Płyty „Christmas Time” oraz z nagrodzonej Fryderykiem płyty „Łukaszewski&Bembinow. Kolędy i Pastorałki”. W kościele parafialnym w Brzesku – Słotwinie zabrzmią m.in. takie utwory jak: „Adeste fideles”, „Oj , Maluśki, Maluśki”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus Malusieńki”, „Dnia jednego o północy”, „Pastuszkowie, hej”.

Wstęp na organizowany koncert jest bezpłatny.

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada sopranistka – Aleksandra Topor. Tarnowski zespół należy do elity młodzieżowych chórów europejskich. Jest laureatem 25 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Czterokrotnie pretendował do Grand Prix prestiżowych, międzynarodowych konkursów chóralnych – w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria), Florencji (Włochy) oraz Rimini (Włochy), gdzie zdobył najwyższe trofeum i Medal Prezydenta Republiki Włoch. Koncertował w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych. Chór wydał 10 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA. Wydawnictwa fonograficzne chóru zostały również wyróżnione Złotymi i Platynowymi Płytami. Chór dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej: France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego. Kwartet smyczkowy „Apotheosis” powstał w 2009 roku w Katowicach, jest laureatem międzynarodowych konkursów w Polsce, Ukrainie i Słowenii. Uczestniczył w prestiżowych festiwalach, trasach koncertowych, m.in. po Stanach Zjednoczonych. Realizuje różnorodne projekty artystyczne zarówno muzyki klasycznej, jak i muzyki filmowej, czy rozrywkowej.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Tomasz Latocha – Burmistrz Brzeska, Janusz Kwaśniak – Wójt Gminy Borzęcin. Sponsorzy Główni Koncertu: Powiat Brzeski, Miasto i Gmina Brzesko, BUD-DRÓG Usługi Budowy i Modernizacji Dróg Łagosz Spółka Jawna z Przyborowa, Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowo-Transportowe Edmund Leś z Brzeska, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Dębicy, Stacja Paliw ORLEN Brzesko-Słotwina Paweł Czyżycki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.