21 kwietnia 2024
Aktualności

Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich

W Koszycach Małych odbyła się inauguracja pilotażowego projektu „Cyfrowe Kola Gospodyń Wiejskich”, w której wziął udział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” to bezpłatne szkolenia z kompetencji cyfrowych dla gospodyń i gospodarzy, którzy chcą zacząć korzystać z Internetu lub rozpocząć działalność w sieci. Finansowany jest z Funduszy Europejskich.

Minister Cyfryzacji zwiedza stoiska Kol Gospodyń Wiejskich

Działalność KGW cieszy się coraz większą popularnością. Organizacje te angażują lokalną społeczność w kultywowanie pamięci o miejscowych tradycjach i folklorze. Członkinie i członkowie Kół słyną także nie tylko z przygotowywania smakołyków kulinarnych, ale także z wytwarzania różnego rodzaju rękodzielnictwa nawiązującego do kultury regionu.

– Niestety, wiele z tych osób nie udostępnia swojej twórczości w sieci, przez co dotarcie do ich działalności jest utrudnione. Projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” jest kierowany właśnie do nich, by zachęcić do zaprezentowania swoich wyrobów internetowym odbiorcom. Pochwalenia się tym, co robią – mówił minister Janusz Cieszyński. – Gospodynie będą mogły wziąć udział w serii bezpłatnych warsztatów na terenie powiatu, podczas których będzie można nauczyć się praktycznej obsługi sprzętu, jak i korzystania z sieci, komunikacji internetowej czy załatwiania spraw w formie online. Zdobytą wiedzę będą mogły wykorzystać, by promować swoje Koła na szerszą skalę lub skorzystać z nabytych umiejętności w codziennym życiu.

Inauguracja pilotażowego projektu – w świątecznej atmosferze i bożonarodzeniowej otoczce – dla powiatu tarnowskiego odbyła się w Koszycach Małych. Organizatorami wydarzenia byli poseł Anna Pieczarka, starosta tarnowski Roman Łucarz i wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Wspolne zdjęcie podczas uroczystości w Koszycach

W swoim wystąpieniu starosta Roman Łucarz zwrócił uwagę na fenomen związany z powstającymi coraz to nowymi KGW. – Gdy niespełna dziesięć lat temu obejmowałem funkcję starosty takich kół w powiecie tarnowskim było zaledwie kilkanaście. Dziś jest ich już przeszło 130 – więcej niż jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – podkreślał starosta. – Uwolnione zostały olbrzymie pokłady, dotąd niewykorzystanej energii. Nie doszłoby jednak do tego, gdyby nie wsparcie udzielane przez rząd dla tego typu wiejskich organizacji.

W spotkaniu w Koszycach Małych uczestniczyli również przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń oraz członkowie zarządu powiatu – Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka.

Po zakończonych szkoleniach uczestnicy otrzymają także tablety na własność.

Fot. Paweł Topolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.