25 września 2023
AktualnościKryminalne

Czesław K. z aktem oskarżenia

Zakończono śledztwo Prokuratury Okręgowej w Tarnowie w sprawie zabójstwa 35-latki. Wczoraj prokurator skierował do sądu akt oskarżenia męża denatki, który odpowie za zabójstwo.

Na początku stycznia 2019 roku w Borzęcinie zaginęła  Grażyna K. Miała lecieć do Londynu, jednak nie odbierała telefonów i nie dawała oznak życia. 
Ustalono, że kobieta przyleciała do Polski z Anglii w 3 stycznia 2019 r. Ostatnią osobą jaka miała widzieć Grażynę K.  był jej mąż Czesław i było to w dniu 3 stycznia 2019 r. około 22:30.  Pomimo, iż w 4 stycznia 2019 r. Czesław K. nie miał kontaktu z żoną nie zgłaszał zaginięcia ponieważ był przekonany, że wyjechała ona do Anglii i że tam się spotkają. Jednak rodzina Grażyny K. zgłosiła jej zaginięcie.

Po otrzymaniu zgłoszenia od  rodziny zarządzono poszukiwania a o zaginięciu 35-latki rozpowszechniono komunikat w mediach z prośbą o pomoc. Działania prowadzono na szeroką skalę i z zaangażowaniem wielu służb i wolontariuszy przez kilka tygodni, aż 28.02.2019 r. w Bielczy w rzece Uszwica ujawnione zostały zwłoki kobiety. 
Dalsze czynności potwierdziły, że jest to ciało Grażyny K., przeprowadzona została sekcja zwłok jak również badania kryminalistyczne ujawnionych śladów i przedmiotów. 
Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na wydanie w dniu 2 lipca 2019 r.  postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie z nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny.

Jednak wobec faktu iż Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony. 2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, w dniu 10 lipca 2019 r., Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała  za 40-latkiem  list gończy.

Wobec ustalenia, że może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, w dniu 23.07.2019 r. Sąd Okręgowy  w Tarnowie wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.  W tym samym dniu brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K.  Mężczyzna stanął  przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (mi.in. z związku z odwołaniami aresztowanego, pandemią i Brexitem).

12.05.2022 r. Czesław K. został przetransportowany drogą lotniczą do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie  przejęli aresztanta i doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie w dniu 18.05.2022 ogłoszono mu zarzut pozbawienia życia swojej żony Grażyny K w nocy z 3/4 stycznia 2019 r w Borzecinie, a  następnie przesłuchano go w charakterze podejrzanego. Tarnowski sąd utrzymał zastosowany wobec podejrzanego  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był następnie przedłużany.

W śledztwie przeprowadzono dalsze czynności dowodowe, w tym zasięgnięto opinii biegłych i uzyskano specjalistyczne ekspertyzy kryminalistyczne.
Wczoraj prokurator skierował do sądu akt oskarżenia – obecnie już 42-letniego  – Czesława K., który odpowie za zabójstwo. Grozi mu kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.