24 kwietnia 2024
Aktualności

Czy Tarnów jest gotowy na falę uchodźców?

W związku z napaścią wojsk rosyjskich na Ukrainę do Polski przybywa coraz więcej uchodźców, w związku z czym w Małopolsce przygotowywane są dwa tzw. huby, czyli schroniska, do których zorganizowanym transportem ze wschodniej granicy trafiać będą, po weryfikacji przez służby graniczne, potrzebujący czasowego zakwaterowania ukraińscy obywatele. Jeden z nich będzie działał w Tarnowie. Pomoc oferują też tarnowianie.

Prezydent Roman Ciepiela już w ubiegłym tygodniu zaproponował wojewodzie małopolskiego dwie lokalizacje w mieście, w których mogliby zatrzymywać się czasowo uchodźcy z Ukrainy: budynek dawnej bursy międzyszkolnej przy ul. Św. Anny i halę przy ul. Gumniskiej. Władze wojewódzkie zaakceptowały obiekt bursy i już rozpoczęły się tam prace, które pozwolą dostosować nieczynny od pewnego czasu budynek do zamieszkania przez około 200 osób. Przez weekend pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych przeprowadzą odświeżenie pomieszczeń, w poniedziałek do dawnej bursy trafić mają łóżka, pościel i najpotrzebniejsze umeblowanie. Opiekę nad uchodźcami, którzy czasowo zamieszkają przy ul. Św. Anny sprawować będzie Centrum Usług Społecznych.

 

Z Urzędem Miasta Tarnowa i miejskimi instytucjami kontaktują się też tarnowianie, którzy chcą pomóc uchodźcom, oferując m.in. środki czystości, lekarstwa, żywność, odzież. Pojawiły się również propozycje przyjęcia uchodźców do własnych mieszkań. Koordynacją pomocy będzie zajmować się w mieście Wydział Bezpieczeństwa Publicznego, mieszczący się przy ul Nadbrzeżnej Dolnej 7. Tam przygotowywany jest magazyn, gdzie będzie gromadzone wsparcie rzeczowe od tarnowian, przeznaczane zarówno dla uchodźców w Tarnowie, jak i do wysłania na Ukrainę w organizowanych przez różne instytucje pomocowe konwojach humanitarnych.

Koordynację informacji dla uchodźców wzięło na siebie Tarnowskie Centrum Informacji (Rynek 7), które przygotowuje ulotki w języku ukraińskim z potrzebnymi adresami i numerami telefonów i innymi niezbędnymi aspektami formalno-prawnymi, dotyczącymi pobytu w Polsce, które mogą być niezbędne przybywającym do Tarnowa Ukraińcom. W TCI, pod numerem 14 6889094 94 (w dni powszednie w godz. 8.00-18.00, w soboty i niedziele w godz. 9.00-17.00), działa specjalna infolinia. Więcej informacji tutaj.

 

Ponieważ sporo tarnowian oferuje pomoc jako wolontariusze przy opiece nad uchodźcami również te zgłoszenia przyjmować będzie TCI i koordynować działania wolontariatu. Jak informuje dyrektor instytucji, Marcin Pałach, bardzo potrzebni są wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.