Dawid Chrobak: Budżet tworzą mieszkańcy

Rozmowa z burmistrzem miasta i gminy Zakliczyn

Jaki będzie budżet miasta i gminy Zakliczyn w 2017 roku?

Na pewno nastawiony na dalszy rozwój. Jesteśmy mocno nastawieni na pozyskiwanie kolejnych pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jak również Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Część zadań ma już zabezpieczone w budżecie pieniądze, które będą stanowić wkład własny samorządu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ jeśli pojawią się kolejne szanse na pozyskanie środków zewnętrznych, wówczas będziemy tak modyfikować nasz budżet, aby móc skutecznie aplikować o dotacje. Zagłębiając się w zapisy budżetowe na 2017 rok to tradycyjnie niemalże połowa budżetu pochłoną nakłady na oświatę, ale również sporo przeznaczamy na kolejne remonty dróg w każdej miejscowości i inne mniejsze inwestycje. To odpowiedź na postulaty mieszkańców, które zgłaszali podczas zebrań wiejskich w każdej miejscowości.

Burmistrz uczestniczył we zebraniach wiejskich we wszystkich 24 miejscowościach? Na co mieszkańcy zwracali uwagę?

Tak jak przed rokiem, tak i w tym roku spotkałem się z mieszkańcami, aby dyskutować o problemach z którymi zmagają się na co dzień. W budżecie priorytetem jest realizacja zgłaszanych przez mieszkańców postulatów i póki będę burmistrzem tak będzie zawsze. Przede wszystkim mieszkańcy zgłaszają wnioski o poprawę dojazdu do konkretnych części swoich miejscowości, pojawia się też temat kanalizacji. Tak naprawdę budżet gminy Zakliczyn tworzą jej mieszkańcy, a my jako samorząd staramy się w jak największym stopniu realizować ich postulaty i pozyskać na to środki zewnętrzne. Owszem, nie wszystko się udaje zrealizować, ale sukcesywnie staramy się podnieść komfort życia w naszym mieście oraz gminie. Chcemy, aby dla zada

Strategiczne inwestycje w przyszłym roku?

Priorytet to rewitalizacja Rynku. Mamy koncepcję, czekamy na nabór wniosków o dofinansowanie. Jeśli nam nieco dopisze szczęście prace mogą ruszyć już w przyszłym roku. Kolejnym wyzwaniem jest budowa żłobka i przedszkola w Zakliczynie. Obecnie mamy w samym Zakliczynie dwa budynki przedszkola, które jednak niestety nie spełniają najwyższych standardów. Czas to zmienić! Zakliczyn musi odpowiadać na potrzeby młodych małżeństw, które chcą być aktywne na rynku pracy, a samorząd powinien zapewnić idealne warunki rozwoju dla ich dzieci. To nasz cel i na pewno go osiągniemy. Rozwój dzieci od najmłodszych lat to dla nas bardzo ważny temat. Chcę wspomnieć także o dwóch zadaniach drogowych. Z PROW pozyskaliśmy środki na remont 2,5 kilometrowego odcinka drogi z Siemiechowa łączącego gminę Zakliczyn z gminą Gromnik. Kolejnym zadaniem, na które pozyskaliśmy środki, jest ulica Ofiar Katynia w Zakliczynie, która łączy się z droga wojewódzką 975 i z ul. 17 Stycznia. Część tej drogi to zupełnie nowy odcinek ulicy, co znacznie ułatwi dojazd mieszkańcom – będzie to dobry skrót do terenów przylegających do naszej szkoły i nowego przedszkola, które powstanie tam w przyszłym roku. Jest jeszcze jeden aspekt, który pragnę podkreślić. Widać dużą przychylność ze strony władz rządowych dla naszej gminy. Potwierdza to fakt uzyskania listopadzie promesy z MSWiA na 3 odcinki dróg (Olszowa, Wesołów, Zdonia) w wysokości 320 tys, zł. powiększonej na nasz wniosek o kolejne 230 tys. zł. w związku z wysoką wartością zadania po postępowaniu przetargowym (688 tys. zł.).

Burmistrz zdecydowanie opowiada się za programem Mieszkanie+. Dlaczego?

To kolejny świetny pomysł jak pomóc młodym rodzinom. Po realnym wsparciu jakim jest program 500+, jest to następny dobry ruch w polityce prorodzinnej. W środę będę w Ministerstwie Infrastruktury i będę rozmawiał na temat naszego uczestnictwa w tym programie. Na chwile obecną w 17 miastach program będzie miał swój pilotaż, który wierzę, że okaże się sukcesem. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach zapadną decyzję i dwa-trzy lata mocno wejdziemy w ten program, który pozwoli młodym rodzinom w gminie Zakliczyn szybko się usamodzielnić i mieszkać w komfortowych warunkach za rozsądną cenę z opcją nabycia własności po kilkunastu latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.