Domagają się godnego upamiętnienia rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz
W Tarnowie zawiązał się Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca. Przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji i środowisk z kraju i ze świata a także parlamentarzyści, samorządowcy i dyrektorzy kilku instytucji publicznych zastanawiali się w tarnowskim starostwie jak doprowadzić do trwałego podniesienia rangi i upowszechnienia obchodów święta państwowego ustanowionego w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz.
Członkowie Komitetu skupili się wokół osoby Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638 – uczestniczki spotkania z kanclerz Angelą Merkel na terenie byłego obozu – i jej Stowarzyszenia „Prawo do Prawdy”. Do Tarnowa owi strażnicy pamięci o polskich ofiarach niemieckich zbrodni zaproszeni zostali przez Ryszarda Lisa z Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem i Piotra Dziżę, organizatora Festiwalu Niepodległości.
W trakcie obrad przypominano, że mimo 13-letniej już historii Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (przymiotnik „niemiecki” został dodany zaledwie 4 lata temu) ranga tych obchodów jest nadal niska, czego dowodami są: brak na uroczystościach w Tarnowie i Oświęcimiu głowy państwa, brak oprawy i promocji porównywalnej z obchodami np. 1 marca, czy 1 sierpnia a także piętrzące się dla uczestników rocznicowej ceremonii przeszkody ze strony dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Uczestnicy założycielskiego zjazdu sformułowali pod adresem władz państwa i władz Muzeum kilka konkretnych postulatów, wiążących się z tymi smutnymi obserwacjami.
Z goryczą wypominano decydentom, że nie wykorzystują potencjału tkwiącego w dacie 14 czerwca do odpierania fali publikacji fałszujących rolę Polski i Polaków w drugiej wojnie światowej.
„Nie przestaniemy przypominać, że KL Auschwitz (…) został stworzony przez Niemców dla Polaków. Polacy byli pierwszymi ofiarami tego obozu, przez pierwsze dwa lata stanowiąc tu zdecydowaną większość przetrzymywanych i mordowanych. (…) Żadne inne państwo i społeczeństwo nie poniosło w czasie II wojny światowej takich strat procentowych w ludności, jak Polska” – czytamy w przyjętym przez członków- założycieli Komitetu dokumencie, który z inicjatywy Agnieszki Wolskiej z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Niemczech nazwano „Deklaracją Tarnowską”.
Uczestnicy spotkania podkreślali przy tym misję Tarnowa, wynikającą z jego historycznego dziedzictwa. W tym kontekście umieszczono nie tylko więźniów pierwszego transportu, ale także ofiary wybuchu bomby podłożonej na tarnowskim dworcu przez niemieckich dywersantów już 28 sierpnia 1939 r. – pierwsze ofiary czasu wojny.
Wśród omawianych na zjeździe propozycji, które miałyby już w przyszłym – jubileuszowym – roku uzupełnić program obchodów rocznicy 14 czerwca 1940 r., zwracając na nie uwagę całej Polski i nie tylko, są m.in. spektakularne widowisko multimedialne na tarnowskim Rynku zakończone koncertem jednego z najwybitniejszych światowych śpiewaków operowych, inauguracja wieloletniego projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsze Numery”, upamiętniającego 728 więźniów pierwszego transportu a także rajd 728 motocyklistów, sztafeta 728 biegaczy i Marsz Pamięci z udziałem m.in. 728 głównie młodych mężczyzn, z których każdy ma wejść w rolę konkretnego uczestnika pierwszego transportu. Jest także idea organizacji „Pociągu Pamięci” z Tarnowa do Oświęcimia, konkretne pomysły na unikalne, pionierskie publikacje, projekty internetowe a także pomysł zagospodarowania na Muzeum I Transportu zachowanego, choć niszczejącego, historycznego wagonu, którym jechali do obozu polscy więźniowie 80 lat temu.
Z uczestnikami zjazdu spotkali się także tarnowscy parlamentarzyści, dyrektor krakowskiego oddziału IPN, szef delegatury małopolskiego kuratorium w Tarnowie i przedstawiciel Urzędu Miasta Tarnowa. Wszyscy zgodnie zadeklarowali poparcie dla starań zawiązanego Komitetu w imieniu własnym i reprezentowanej przez siebie instytucji. Senator prof. Włodzimierz Bernacki i poseł Piotr Sak obiecali zawiązanie specjalnego zespołu parlamentarnego ds. obchodów 80. Rocznicy Pierwszego Transportu do KL Auschwitz już na najbliższym posiedzeniu Sejmu i Senatu.