20 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnów: Donieś na sąsiada, czyli ruszył miejski serwis ekologiczny

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa uruchomiło internetowy serwis, który daje możliwość zgłaszania na interaktywnej mapie nieruchomości w mieście tych, z których unosi się przysłowiowy „czarny dym z komina”, wpływający na czystość powietrza i tworzenie się smogu.

Serwis dostępny jest pod adresem  www.smog.umt.tarnow.pl. Każda informacja, którą dołożą tarnowianie poprzez wpisanie danych dotyczących kopcących kominów będzie szczegółowo weryfikowana i uzupełni miejską bazę źródeł niskiej emisji. Będzie też można właścicielom kopcących nieruchomości przekazać kompleksowe informacje dotyczące możliwości wymiany źródła ciepła na ekologiczne.

– Nie chcemy administratorów czy właścicieli dymiących nieruchomości w żaden sposób piętnować, ale chcemy do nich dotrzeć i pomóc im poprzez podpowiedzenie sposobów na wymianę źródeł ciepła czy też pokazanie sposób palenia, dzięki którym piece nie dymią. Może też chodzić o tak proste rzeczy jak zmiana materiału opałowego – podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. – Z pewnością nie wszyscy wiedzą o możliwościach skorzystania z dotacji na wymianę pieców, nie wszyscy wiedzą o możliwości nieodpłatnego podłączenia się do sieci MPEC. Nie wszyscy też wiedzą, że gdy nie mają pieniędzy, aby dołożyć do dotacji, to mogą uzyskać środki z pomocy społecznej.

Prezydent zwraca uwagę, że przez zidentyfikowanie źródeł niskiej emisji w mieście, dotarcie do użytkowników starych pieców i namówienie ich do wymiany lub zmian w sposobie użytkowania skorzystają wszyscy tarnowianie i powietrze w mieście stanie się zdrowsze.

Komendant Straży Miejskiej w Tarnowie ma zwrócić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o sfinansowanie zakupu specjalistycznego drona, który jest „latającym laboratorium” badającym skład powietrza – z takich dronów korzystają już niektóre miasta w Polsce. Gdy wykryją one składniki świadczące o niezdrowym składzie powietrza w czasie rzeczywistym przesyłają dane pomiarowe i dane o miejscu do operatora, a później służby miejskie mogą sprawdzić szczegóły i zająć się sprawą.

7 komentarzy do “Tarnów: Donieś na sąsiada, czyli ruszył miejski serwis ekologiczny

  • Ja bym dziś wymienił, gdyby tylko było mnie stać na wymianę i dalsze opłaty za gaz. Tutaj szukajcie problemu. Nikt nie pali węglem, bo taki ma kaprys. Sytuacja finansowa do tego zmusza. Zróbcie dopłaty. Jeśli kto wydaje co rok np. 2800 zł na węgiel, to powyżej tej kwoty niech dopłaca miasta. Zobaczycie jak szybko znajdą się chętni na zmianę systemu ogrzewania.

    Odpowiedz
    • Mieszkam w nowym docieplonym domu o pow. ok 180m2, rocznie za gaz płacimy ok 2300zl- ogrzewanie( w dzień temp. 20.5, w nocy 19), ciepła woda i gotowanie przy 5 osobowej rodzinie (trójka małych kąpiących się często dzieci), plus od czasu do czasu zapalimy kominkiem z tylko grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła – więc bardziej dla klimatu niż ogrzania całego domu- to nie wiem jak się to ma do 2800zł za sam węgiel.

      Odpowiedz
      • „W nowym docieplonym domu” i tyle w temacie. Nie można tego porównać do zużycia węgla czy gazu w około 20-30 letnich domach bez docieplenia. Widać, że kompletnie nie masz pojęcia w czym problem.

        Odpowiedz
      • Bo masz nowy dom więc nie porównuj do domów 40letnich i wiecej. Wtedy były inne technologie budowy i materiałów , starego domu nawet dobrze docieplone go nie ogrzejesz tak szybko jak nowego a to za tym idzie koszty są dużo większe

        Odpowiedz
  • Magda, nie bądź śmieszna. Płacicie 2300zł rocznie za gaz wraz z ogrzewaniem hahaha. Zabawne. Gdy tą sumę (2300zł) podzielisz przez 12 miesięcy to wychodzi Ci 191zł z groszami za miesiąc. Tyle albo i więcej to ludzie miesięcznie płacą za sam prąd a nie za gaz wraz z ogrzewaniem. Gdyby za ogrzewanie gazem tak tanio wychodziło, to by wszyscy przerobili ogrzewania na gaz a nie „bawili” się z węglem czy drzewem. Jeśli już piszesz , to pisz realną kwotę za ogrzewanie a nie pisz głupot.

    Odpowiedz
  • Magda: Czy wszyscy w Tarnowie mają domy budowane w nowej technologii, wymienione okna oraz ocieplony budynek? Zaraz pewnie napiszesz, że są dotacje na termomodernizację, a także na wymiana pieca i instalacji. Ubiegając Twoją odpowiedź zapoznaj się z programem oraz warunkami jakie trzeba spełnić. Do tego niestety dofinansowanie nie wystarczy na całość inwestycji. Ogrzej dom z cegły za 2300zł -życzę powodzenia.
    Dla informacji – koszt ogrzewania który podałem czyli 2800zł, to dom z przełomu lat 70/80 z termoizoalcją oraz wymienionymi oknami – dwie kondygnacje mieszkalne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.