25 lutego 2024
Aktualności

Drogowcy zaskoczyli zimę?

100 ton soli drogowej zostało od soboty do dziś zużytych na tarnowskich ulicach. Przy odśnieżaniu miasta pracowało osiem pługopiaskarek, dwa ciągniki i dwa mniejsze pojazdy, służące do oczyszczania przystanków. Uruchomiono także telefon interwencyjny dla mieszkańców, którzy w razie potrzeby mogą dzwonić pod numer: 510 045 383.

 W sobotę sprzęt wyjechał na drogi pierwszej i drugiej kolejności odśnieżania rano, przed godziną 9.00. Wczoraj pługi, piaskarki i solarki pracowały od 15.00, gdy było już wiadomo, że wkrótce zacznie sypać śnieg, do 19.00, a potem od 21.00 do 22.00. – Cała pracująca przy utrzymaniu ulic ekipa była w pogotowiu. Myślę, że sobie poradziliśmy – mówi Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W pierwszej kolejności pługi wyjeżdżają na główne ulice, zaliczane do dróg pierwszej i drugiej kategorii następnie na drogi osiedlowe. Są też drogi odśnieżane w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców. W tej sprawie można dzwonić przez całą dobę pod numer: 510 045 383. Priorytetem jest zapewnienie przejezdności dróg pierwszej, a następnie drugiej kategorii, ściśle określony jest też czas po zakończeniu opadów śniegu, po którym drogi mają zostać oczyszczone do uzyskania czarnej nawierzchni.

Akcję „Zima” realizują Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych na zlecenie ZDiK. MPGK odpowiada za odśnieżanie ulic, PUK zajmuje się zimowym utrzymaniem miejskich chodników. Przedsiębiorstwo dysponuje specjalnymi, mniejszymi pojazdami do tego celu.  O chodniki, przylegające do posesji, powinni dbać właściciele budynków.

MPGK ma w dyspozycji trzynaście pługosolarek, dwa ciągniki, wyposażone w pługi i posypywarki oraz dwa mniejsze pojazdy, przeznaczone do obsługi przystanków autobusowych. Przy Akcji „Zima” pracuje 30 kierowców oraz pracownicy warsztatów i dyspozytorzy.

Ulice są posypywane atestowaną solą drogową, a w przypadku bardzo niskich temperatur – mieszanką soli z chlorkiem wapnia. Ilość zużytej soli można optymalizować tak, aby spełniła swoją funkcję, ale nie zaszkodziła glebie i roślinom, bo samochody są wyposażone w funkcję płynnej regulacji dawki i kierunku posypywania. Na sezon zimowy 2017/2018 miejska spółka zamówiła  cztery tysiące ton soli. MPGK ma w utrzymaniu 187 kilometrów dróg w Tarnowie,  podzielonych  na kategorie utrzymania zimowego. W ubiegłym sezonie zimowe utrzymanie miasta kosztowało około 2,5 miliona złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.