17 czerwca 2024
Aktualności

Duży sukces druhów z OSP Zakliczyn

Ochotnicza Straż Pożarna w Zakliczynie MISTRZEM POLSKI w „Ogólnopolskich Mistrzostwach w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy”.

W dniach 21-23 czerwca druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie (powiat tarnowski, gmina Zakliczyn) w składzie: Karpiel Dominika, Martyka Agnieszka, Soból Tomasz i Gałuszka Dominik wzięli udział w XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które miały miejsce w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie). Podczas konkurencji nocnych oraz dziennych druhowie musieli zmierzyć się z 24 zadaniami głównie medycznymi, ale także sprawnościowymi. Wypadek masowy, oparzenia, nagłe zatrzymanie krążenia, hipotermia, upadek z wysokości oraz wypadek arborysty na wysokości 4 metrów to tylko część zadań, z którymi mieli zmierzyć się zawodnicy. Była również przeprawa przez wodę, aby dostać się do samochodu, który wpadł do rzeki, ewakuacja poszkodowanego na desce za pomocą liny po 15-metrowej skarpie czy nawet pomoc osobie, która została przygnieciona przez ścianę po wybuchu – w pomieszczeniu panowało całkowite zapylenie . Zadania sprawnościowe obejmowały bieg z przeszkodami przez rowy wypełnione wodą, strzelanie z paintballa do celu, jak również ćwiczenia z elementami samoobrony, które można było wykorzystać podczas zadania w Zakładzie Karnym, gdzie więzień zaatakował jednego z ratowników.

Druhowie z OSP Zakliczyn uzyskali największą ilość punktów w dwóch sobotnich zadaniach – „Fosa” i „Asasyn” oraz zwyciężyli w piątkowych nocnych konkurencjach. W kategorii Ochotniczych Straży Pożarnych jednostka OSP Zakliczyn zajęła I miejsce z przewagą 227 punktów. W ogólnej klasyfikacji zakliczyńscy ratownicy zdobyli 4 miejsce spośród 32 drużyn z całej Polski ze stratą zaledwie 23 punktów do podium wyprzedzając drużyny m.in. z Państwowej Straży Pożarnej, Policji, PCK, Maltańskiej Służby Medycznej czy Akademii Ratownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.