21 kwietnia 2024
Aktualności

Dzikie wysypiska zmora gminy Tarnów

Problem dzikich wysypisk w gminie Tarnów wciąż się pojawia. Straż Gminna odnotowała w 2024 roku już dwa zgłoszenia dotyczące nielegalnego wyrzucania śmieci.  Takie nielegalne składowiska śmieci nie tylko psują estetykę krajobrazu, ale są przede wszystkim szkodą dla naszego środowiska i zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Za nielegalne pozbywanie się śmieci grozi mandat.

Dzięki działaniom edukacyjnym i prewencyjnym podejmowanym przez Straż Gminną, na przestrzeni kilku ostatnich lat udało się zniwelować ilość dzikich wysypisk na terenie gminy Tarnów. Są niestety miejsca, w których w dalszym ciągu dochodzi do bezprawnego pozostawiania odpadów. W 2023 roku było to 69 interwencji dotyczących dzikich wysypisk, ostatnie w ubiegłym roku, w przededniu sylwestra, dotyczyło pozostawienia śmieci w okolicy torów w Woli Rzędzińskiej. Jedno z dwóch odkrytych już w tym roku dzikich wysypisk znajdowało się w miejscowości Radlna, gdzie nieznany sprawca na niezabudowanym terenie pozostawił odpady komunalne. Kolejne miejsce odkryto w Błoniu, wzdłuż rzeki Dunajec, gdzie pozostawiono odpady budowlane. W obydwu przypadkach trwają czynności wyjaśniające, zmierzające do ustalenia sprawców zaśmiecenia.

Zaśmiecanie i pozbywanie się odpadów niezgodnie z przepisami uregulowane są w trzech artykułach Kodeksu Wykroczeń oraz w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Straż Gminna  przypomina, że zgodnie z Ustawą o odpadach, odpowiedzialność może  ponieść również wytwórca jak i posiadacz odpadów, który przekazał je osobie lub podmiotowi nie mającemu odpowiednich zezwoleń na zbieranie odpadów czy koncesji na ich składowanie. Za nielegalne wyrzucanie śmieci grozi mandat. Warto przypomnieć, że w większości przypadków sprawców udaje się wykryć – dzięki świadkom lub przeszukaniu odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.