30 września 2023
AktualnościOd Czytelników

E-usługi w informacji przestrzennej. Nowoczesny sprzęt informatyczny i oprogramowanie

Powiat Dąbrowski z powodzeniem realizuje projekt „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Dąbrowskiego” o wartości ponad 6 mln zł, dzięki któremu, mieszkańcy, instytucje, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, projektanci i inwestorzy zyskają powszechny dostęp do map i danych gromadzonych w zasobach geodezyjnych. W ramach tego projektu zostanie zrealizowane już kolejne zadanie. Zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt informatyczny i oprogramowanie.

Wczoraj starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, wicestarosta Marek Kopia oraz prezes Firmy SUNTAR z Tarnowa Zbigniew Cich podpisali umowę na realizację zadania pn. „Dostawa sprzętu informatycznego i oprogramowania w ramach projektu E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Dąbrowskiego”.

W związku z planowaną cyfryzacją PZGiK , a także wdrożeniem nowych jak i podniesieniem poziomu dojrzałości istniejących e-usług, w ramach projektu „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Dąbrowskiego” przewidziano inwestycje w zakresie sprzętu informatycznego, w tym głównie serwerowego oraz oprogramowania.

Sprzęt oraz oprogramowanie będą miały za zadanie zapewnić odpowiednią ilość miejsca w magazynach dyskowych na dane cyfrowe pochodzące z cyfryzacji, w tym digitalizacji materiałów analogowych a także bezpieczeństwo danych i nieprzerwane świadczenie e-usług. W zakresie sprzętu serwerowego i przestrzeni dyskowej koncepcja modernizacji sprzętu serwerowego polega na utworzeniu klastra wysokiej dostępności (z ang. High-Availability). Każdy klaster HA ma zapewnić dostępność systemu komputerowego (serwera) oraz nieprzerwalność w świadczeniu e-usług w przypadku wystąpienia awarii. Dodatkowo zostanie skonfigurowany serwer redundantny, który w razie potrzeby (awaria, prace konfiguracyjne, konserwatorskie) przejmie rolę jednego z serwerów.

System klastra będzie dział w środowisku wirtualnym zapewnionym przez specjalistyczne oprogramowanie do wirtualizacji. Dla rozwiązania klastrowego zakłada się dostawę oprogramowania operacyjnego dla każdego z serwerów. Rozwiązanie klastrowe zostanie skonfigurowane przez Dostawcę sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.