19 kwietnia 2024
Aktualności

EnoTarnowskie docenione!

Jura Krakowsko-Częstochowska, EnoTarnowskie, Łódź i Poznań okazały się najlepszymi markami projektu Polskich Marek Turystycznych. Certyfikaty wręczyli Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Anna Salamończyk-Mochel, p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej podczas ceremonii ogłoszenia laureatów projektu, która odbyła się w poniedziałek, 7 marca br. w Kielcach.

Projekt Polskie Marki Turystyczne popularyzuje miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Jego ideą jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów, które będą profesjonalnie zarządzane i promowane. Zarówno forma zarządzania marką turystyczną, jak i wypełnienie jej treścią to efekt cennej współpracy na poziomie lokalnym.  Takie inicjatywy chcemy wspierać i promować.

– Jest to okazja do promocji dobrych praktyk w obszarze turystyki. Mam nadzieję, że współpracując i dzieląc się wiedzą uda nam się stworzyć profesjonalnie zarządzane marki turystyczne, które będą jeszcze skuteczniej konkurować o turystów z wieloma propozycjami zagranicznymi – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

– Znak „Polska Marka Turystyczna” stał się prestiżowym certyfikatem oznaczającym jakość, atrakcyjność i niezawodność, a turyści krajowi i zagraniczni biorą go pod uwagę przy planowaniu swoich podróży. Zarówno laureaci jak  i wyróżnieni reprezentują różne dziedziny rodzimej turystyki. To pokazuje, że marka turystyczna może być kreowana poprzez miejsca, smaki czy aktywność pośród polskiej natury. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji tegoroczni zwycięzcy mogą liczyć na wsparcie promocyjne na rynku krajowym oraz zagranicznym, udział w targach, warsztatach, podróżach studyjnych. POT tradycyjnie będzie prowadzić z uhonorowanymi zarządcami wspólne działania w ramach narodowego portalu turystycznego i pozostałych kanałów komunikacji – dodała p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel.

Enoturystyka to turystyka winiarska, wyjazd do regionu winiarskiego, zwiedzanie winnicy, udział w wydarzeniach winiarskich: degustacje, prezentacje win, szkolenia, warsztaty, święta związane z winem. Obszar ENOTarnowskie, obejmujący powiaty: Tarnów, tarnowski, brzeski i dąbrowski, jeszcze do niedawna był mało popularny, a dzisiaj zrzesza 60 większych lub mniejszych winnic. Często są to produkcje, w które zaangażowana jest cała rodzina, począwszy od procesu pielęgnacji roślin przez zbiory aż po produkcję i sprzedaż win. Nie bez powodu obszar ENOTarnowskie nazywany jest przez niektórych „Polską Toskanią”. ENOTarnowskie to nie tylko wina, ale także zrzeszenie pojedynczych rolników m.in. winiarzy, pszczelarzy, producentów wędlin, serów itp. Wycieczka po okolicach Tarnowa może okazać się ucztą dla zmysłów, ponieważ można skosztować miodu prosto z pasieki, serów czy wędlin od lokalnych gospodarzy, a wszystko to w okolicach zielonych krzewów winorośli przy lampce aromatycznego wina. Chociaż moda na polskie wina jeszcze nie jest tak spopularyzowana to rynek ten ewoluuje i zbiera coraz szersze grono fanów. Miłość oraz pasja gospodarzy do tego trunku oraz odkrywania nowych smaków sprawia, że jest zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia i pozostania na dłużej.

Fot. Wojciech Habdas/POT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.