Fontanna na rynku w Dąbrowie Tarnowskiej niszczona. Urząd zapowiada regulamin i konsekwencje
Fontanna na rynku w Dąbrowie Tarnowskiej miała być miejscem odpoczynku i ozdobą miasta. Urząd Miejski alarmuje jednak, że coraz częściej dochodzi tam do zachowań, które mogą doprowadzić do zniszczenia infrastruktury i kosztownych napraw. Jak informuje magistrat, sygnały w tej sprawie docierają od mieszkańców, ale niewłaściwe zachowania są też obserwowane bezpośrednio oraz za pośrednictwem monitoringu. Urzędnicy ostrzegają, że jeśli sytuacja będzie się powtarzać, urządzenia technologiczne fontanny mogą zostać trwale uszkodzone.
Zwierzęta, śmieci i rowery na fontannie
Problem dotyczy różnych zachowań, które mogą uszkodzić fontannę lub zakłócić korzystanie z niej przez innych mieszkańców. Urząd wskazuje między innymi na wprowadzanie zwierząt do fontanny, wrzucanie żwirku, piasku, kamyków, patyków, papierków, zabawek, worków, plastikowych torebek i innych odpadów.
Odnotowano także zatykanie otworów i dysz, wjeżdżanie rowerami, hulajnogami oraz deskorolkami na powierzchnię fontanny, a także manipulowanie przy instalacjach technicznych i elektrycznych urządzenia.
Magistrat zwraca uwagę, że na uwagi innych użytkowników reakcje bywają agresywne. Osoby, które dopuszczają się niewłaściwych zachowań, mają twierdzić, że nie robią nic złego.
Apel także do rodziców
Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej podkreśla, że wiele takich sytuacji dotyczy dzieci i młodzieży. Dlatego samorząd apeluje do rodziców i opiekunów, aby rozmawiali z najmłodszymi o odpowiedzialnym korzystaniu z fontanny i przestrzeni publicznej.
Chodzi nie tylko o estetykę rynku, ale również o bezpieczeństwo i uniknięcie uszkodzeń, których naprawa mogłaby obciążyć budżet miasta.
Będzie regulamin i możliwe ograniczenia
Miasto przygotowuje regulamin korzystania z fontanny. Dokument ma zostać w najbliższym czasie uchwalony i opublikowany. Na jego podstawie wobec osób niszczących infrastrukturę będą mogły być wyciągane konsekwencje, również z wykorzystaniem nagrań z monitoringu.
Urząd zapowiada też, że jeśli niewłaściwe zachowania będą się powtarzać, działanie fontanny może zostać ograniczone do określonych godzin lub dni.
Magistrat apeluje do mieszkańców o rozwagę, wzajemny szacunek i reagowanie na przypadki niszczenia mienia. Fontanna została stworzona z myślą o całej społeczności, a jej utrzymanie w dobrym stanie zależy także od odpowiedzialności osób korzystających z tej przestrzeni.
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. W Kurierze Tarnowskim każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z Tarnowa i regionu.
Bądź na bieżąco! Obserwuj Kurier Tarnowski w Wiadomościach Google, odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.
Masz temat? Napisz do nas: kontakt@kt24.pl
