20 kwietnia 2024
Aktualności

Gala V Festiwalu Niepodległości i V Koncert Bardów

Już w najbliższy poniedziałek 14 listopada o godzinie 18:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się uroczysta Gala V Festiwalu Niepodległości. Podczas Gali wręczona zostanie  kolejna „Szabla Niepodległości” oraz dwa „Ryngrafy Niepodległości” – nagrody rokrocznie przyznawane przez Kapitułę złożoną z dotychczasowych laureatów i przedstawicieli ponad 20 lokalnych organizacji społecznych. Gali już  tradycyjnie towarzyszyć będzie Koncert Bardów. W tym roku wystąpi Jan Kondrak (Lubelska Federacja Bardów). Wstęp na Galę z koncertem jest wolny. 

Festiwal Niepodległości to całoroczny cykl oddolnie organizowanych przez tarnowskie środowiska patriotyczne imprez edukacyjnych i kulturalnych, których główny blok przypada na październik i listopad. Festiwal obudowuje bowiem rocznicę zrywu niepodległościowego, dzięki któremu Tarnów i okolica  wybiły się na niepodległość, w nocy z 30 na 31 X 1918 r., jako pierwsze w kraju.

Dla naszych środowisk to nie jest tylko ciekawostka historyczna, to centralne dla tożsamości obywatelskiej i patriotycznej wydarzenie w dziejach naszej małej Ojczyzny. Od lat zabiegamy o ustanowienie dnia 30 października oficjalnym, lokalnym świętem narodowym – przypominają organizatorzy.

Nazwiska wyłonionych już przez Kapitułę osób – laureatów Nagród „Szabla Niepodległości” i „Ryngraf Niepodległości” trzymane są w tajemnicy do dnia Gali. Nagrody przyznawane są osobom najbardziej zasłużonym i aktywnym na polu krzewienia postaw niepodległościowych oraz dbałości o pamięć historyczną.

Gala piątej już edycji trwającego w Tarnowie Festiwalu Niepodległości odbędzie się 14 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w auli C 017 Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, ul. Mickiewicza 8. Gali towarzyszyć będzie, jak co roku, Koncert Bardów, którego gościem specjalnym będzie tym razem poeta,  pieśniarz i kompozytor Jan Kondrak (Lubelska Federacja Bardów). Wstęp na Galę i Koncert Bardów jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.