Geotermia w Brzesku? Podpisano ważną umowę
W siedzibie Urzędu Miejskiego w Brzesku została podpisana umowa o dofinansowanie jednej z największych inwestycji w historii gminy. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, m.in. prezes NFOŚiGW Józef Matysiak, wzięli udział w ceremonii, podczas której brzeski samorząd otrzymał dotację w wysokości ponad 13,7 miliona złotych na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych na Pomianowskim Stoku.
Przewidywany całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi blisko 17 milionów złotych, a gmina Brzesko planuje przeznaczyć około 3 milionów w latach 2025-2026. Dotacja z NFOŚiGW może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gminy, oferując potencjał nie tylko oszczędności energetycznych, ale także rozwój lokalnej przedsiębiorczości i zwiększenie atrakcyjności turystycznej.
– Geotermia to ogromna szansa dla Brzeska. Może służyć zarówno do ogrzewania, jak i do celów balneoterapeutycznych, a jej wykorzystanie wzmocni lokalny system ciepłowniczy – mówi burmistrz Brzeska, Tomasz Latocha. – To niewyczerpalne źródło energii, które wiąże się z minimalną ingerencją w środowisko, a korzyści mogą być ogromne.
Prace związane z odwiertem mają zostać zakończone do 30 czerwca 2026 roku, a ostateczne wyniki badań będą znane najpóźniej do 31 października 2026 roku.
Inwestycja ta jest czwartą w Małopolsce, która została ujęta w strategicznych planach wykorzystania geotermii do celów energetycznych. Wybór Pomianowskiego Stoku jako lokalizacji odwiertu wyznaczony przez ekspertów oparty jest na dokładnych badaniach geologicznych oraz analizie środowiskowej.