17 czerwca 2024
Wywiady

Gmina Skrzyszów – Lider Powiatu Tarnowskiego

Rozmowa z wójtem gminy Skrzyszów Marcinem Kiwiorem.

 

Spotykamy się tuż przed startem 2023 roku. Jaki to będzie rok dla gminy Skrzyszów? Ostre zaciskanie pasa, czy dalsze inwestycje?

Zacznę od ogółu, aby przejść do szczegółu. Docenieniem naszej dotychczasowej pracy jest niezależny ogólnopolski ranking gmin, w którym eksperci Głównego Urzędu Statystycznego oceniają bardzo dużo czynników, w sumie jest ich 17, aby móc najobiektywniej sklasyfikować samorządy gminne. Wedle tych wyliczeń gmina Skrzyszów jest na pierwszym miejscu w powiecie tarnowskiem. To dla nas bardzo miła wiadomość, ale też i potwierdzenie, że zmierzamy w dobrym kierunku. 

Gratulacje, ale przejdźmy do szczegółu…

Czasy są jakie są, za nami, mam nadzieję, pandemia, ale za naszą wschodnią granicą szaleje wojna. Szaleje też sytuacja na rynku, co mocno wpływa na różne nasze zamierzenia. Ale czasy są takie same dla wszystkich. Sam szkic naszego przyszłorocznego budżetu zakłada ponad 16 milionów złotych na inwestycje. Z jednej strony kryzys, ale nigdy wcześniej nie startowaliśmy z tak dużymi pieniędzmi na inwestycje! Jak to u nas, inwestujemy w każdej miejscowości. Sama sieć wodociągowa, którą rozbudujemy to 1,6 mln zł. Transport, drogi prawie 2 mln zł, rozbudowa szkoły 3,1 mln zł, ochrona powietrza i klimatu 1,8 mln, obiekty sportowe ponad 7 mln złotych, itd. Owszem musimy realizować inwestycje zgodnie z naszymi planami i strategiami, ale nie możemy zapominać o tym co mamy tu i teraz, o tym, gdzie są potrzeby społeczeństwa. Wydawać by się mogło, że w dobie spowolnienia gospodarczego, problemów z kredytami, liczba pozwoleń na budowę w tym roku powinna być zdecydowanie mniejsza. Okazuje się, że nie! Na początek grudnia mamy ponad 110 pozwoleń (rok 2021 – 132 pozwolenia na budowę). Jak widać nie ma potężnego krachu. Ale tak duża liczba pozwoleń wymusza na nas inwestycje – budowę kanalizacji i wodociągu, budowę dróg dojazdowych. Robimy to z uśmiechem na ustach, bo chcąc się rozwijać, musimy inwestować. Chciałbym mieć i każdemu życzę, aby miał takie problemy. Zatem w przyszłym roku podciągniemy wodociąg do przysiółków, które jeszcze nie są podpięte do sieci oraz do nowych osiedli. Reasumując, wodociągi będziemy budować głównie w Łękawicy, Pogórskiej Woli, częściowo także w Skrzyszowie, Szynwałdzie, Ładnej – tam powstały nowe osiedla.

A inwestycje drogowe?

Będzie ich sporo – w każdej miejscowości, ale najważniejsza jest jedna. W tym celu rozmawiałem już z burmistrzem Ryglic Pawłem Augustynem, wybieramy się też do Pana Starosty, aby zagwarantować wsparcie tego projektu. A o co chodzi? Będzie to droga prowadząca z gminy Ryglice z Zalasowej przez Świniogorę, Stary Gościeniec na granicy Ładnej i Skrzyszowa i dalej w kierunku Tarnowa. To z jednej strony uwolnienie kolejnych terenów inwestycyjnych, ale również lepsze skomunikowanie z Tarnowem. Ta droga będzie również alternatywą dla przecinającej naszą gminę powiatówki. 

Ale jak wspomniałem tych inwestycji jest sporo, nie tylko drogowych. Przypomnę, że na terenie naszej gminy trwają prace przy rozbudowie szkół, w Szynwałdzie budujemy halę sportową, chcemy budować przedszkola, Centrum Kultury w Skrzyszowie, plac zabaw i boiska Łękawicy. Tych inwestycji jest rzeczywiście bardzo wiele. Gdybym zaczął je szczegółowo omawiać i każdą z osobna, to zamiast ,,Kuriera Tarnowskiego” spokojnie wyszedłby nam ,,Kurier Skrzyszowski” i to 16 stron minimum.

Jeden z wójtów wspomniał mi kiedyś, że macie dosyć oryginalne plany dotyczące gospodarowania energią. Możemy już mówić o jakichś szczegółach?

 Nie odkryję Ameryki, że odnawialne źródła energii to jest przyszłość. Dziś widzimy, że ceny energii zweryfikowały podejście do odnawialnych źródeł. Nie ma odwrotu, musimy w to iść. Ba, my chcemy iść dalej. Nie tylko panele fotowoltaiczne, wiatraki. Chcemy postawić na inteligentny system zarządzania energią…

Co to znaczy?  

Optymalnie korzystać z czujników ruchu, aby minimalizować np. ,,świecenie na darmo”. Dlaczego dla przykładu w Urzędzie, czy w innej instytucji światło ma się świecić na korytarzu cały dzień, skoro przejdą tam może dwie-trzy osoby? Ale to tylko jeden przykład. Można to rozszerzyć na oświetlenie uliczne, a także inne elementy. Podobnie z ogrzewaniem, inteligentne zarządzanie energią w skali całej gminy przyniesie wymierny efekt. To wszystko powinno opierać się na realnych potrzebach. I, tak jak już wspominałem, nie chodzi tylko o ekologiczne źródła energii. Chodzi o cały system zarządzania energią.

Dlaczego gmina Skrzyszów nie uczestniczy w spółce SIM Małopolska? Nie chce Pan wójt w gminie tanich mieszkań na wynajem dla młodych rodzin?

Wchodzimy w to! Jestem już po pierwszych rozmowach i dołączymy do jednego z powstających SIM-ów, czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Po przeanalizowaniu zapotrzebowania w naszej gminie, a także możliwości jakie stwarza partycypacja w tym programie, zdecydowaliśmy się do niego dołączyć. Zatem tak, w gminie Skrzyszów powstaną tanie mieszkania na wynajem dla młodych rodzin. Lokalizacji mamy kilka, na pierwsze miejsca wysuwają się Ładna, Skrzyszów i Pogórska Wola. Jednak również w Łękawicy czy Szynwałdzie moglibyśmy realizować budowy. Ile będzie mieszkań? To dziś trudno określić. Jesteśmy obecnie na wstępnym etapie, dopiero przystępujemy do tego programu/spółki, ale myślę, że mówimy o kilkudziesięciu nowych mieszkaniach. Lokalizacja inwestycji w naszej gminie będzie determinowana przede wszystkim atrakcyjnością dla przyszłych najemców.

Koncert Charytatywny w Skrzyszowie. Wracacie z tematem? Kiedy i kto będzie gwiazdą?

Tak wracamy! Po pandemicznej przerwie znów w Skrzyszowie początkiem roku zrobi się głośno za sprawą wielkiego Koncertu Charytatywnego. Kilka tygodni temu poprosiłem mieszkańców na Facebooku, aby zgłaszali pod moim postem propozycje gwiazd, które chcieliby zobaczyć i przede wszystkim usłyszeć na naszej scenie na hali przy Szkole Podstawowej w Skrzyszowie. Braliśmy pod uwagę nawet pojedyncze głosy. Wówczas zaczęła się żmudna praca związana z kontaktem z menagerami gwiazd. Było ciężko, gdyż organizację poprzednich koncertów zaczynaliśmy prawie rok przed terminem wydarzenia – był czas i pole do negocjacji. Dziś mamy rzeczywistość jaką mamy, niedawno pozbyliśmy się, mam nadzieję, że na dobre COVID-19, za naszą wschodnią granica jest wojna, stąd do końca drżeliśmy, czy uda nam się wrócić. Ostatecznie tak! Mamy to! Gwiazdą koncertu, na który już dziś wszystkich przepięknie zapraszam 29 stycznia będzie CLEO! Jej występ poprzedzi licytacja oraz koncert zespołu WASABI WASABI to zespół współtworzony przez mieszkańców naszej gminy, który obchodzi teraz swoje dziesięciolecie istnienia. Jak zawsze będzie u nas miło i energetycznie  – wieczór pełen wrażeń. Przypomnę, że celem koncertu jest pomoc chorym dzieciakom z terenu naszej gminy. Ta idea łączy nas od wielu lat i cieszymy się, że nowy rok możemy rozpocząć od jednego z najpiękniejszych gestów jakie możemy my ludzie oferować innym. To pomoc drugiemu człowiekowi. Dlatego raz jeszcze serdecznie wszystkich zapraszam! Każda obecność jest wielkim gestem wsparcia a przy okazji możliwością uczestniczenia w wielkiej uczcie muzycznej. Do zobaczenia na koncercie!

 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.