Gmina Tarnów buduje 3 tężnie solankowe
W najbliższym czasie na terenie gminy Tarnów powstaną aż trzy tężnie solankowe, popularnie zwanymi inhalatorniami solankowymi. Co ciekawe, ich budowa związana jest z realizacją znacznie szerszych zadań, polegających na zagospodarowaniu i urządzeniu centrów wsi. Trzeba dodać, że na wszystkie trzy zadania gmina Tarnów pozyskała dofinansowania zewnętrzne.
Prace przy budowie tężni solankowej w Woli Rzędzińskiej II są mocno zaawansowane, a ich zakończenie zaplanowano na koniec czerwca br. Z głównej drogi w pobliżu kościoła widać już konstrukcję nowego placu i samej tężni, która jest już wyposażona w charakterystyczne dla tego typu obiektów igliwia.
Podobnie z tężniami w Tarnowcu i w Koszycach Wielkich – w obydwu przypadkach chodzi o szersze podejście do tematu, czyli także zagospodarowanie centrów wsi. W Tarnowcu projekt jest już gotowy, jest też pozwolenie na budowę. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu Polski Ład, przetarg ma się odbyć do końca maja. W Koszycach Wielkich projekt także jest już gotowy, samorząd gminy Tarnów jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Obydwa zadania zakończą się w 2023 roku.
Według fachowców działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią solankową, polega na rozpylaniu solanki. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. Dziś korzystanie z tego rodzaju obiektów służy przede wszystkim poprawieniu kondycji naszego organizmu i, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa, ma dobroczynny wpływ na zdrowie.