30 września 2023
Aktualności

Grupa Azoty buduje instalację stężonego kwasu azotowego

W Tarnowie Grupa Azoty buduje drugą, bliźniaczą instalację stężonego kwasu azotowego. Obecnie powstająca inwestycja jest przygotowana do zabudowy aparatów, urządzeń i instalacji technologicznej licencjodawcy.
Do czego wykorzystywany jest sam produkt? Kwas azotowy min. 98% stosuje się m.in. do produkcji barwników, nitrozy, jako czynnik w syntezie nieorganicznej i organicznej, jako produkt obróbki powierzchni np.: ceramika, półprzewodniki, jako odczynnik laboratoryjny.
Warto wspomnieć, że kwas azotowy produkowany jest w tarnowskiej fabryce od samego początku jej działalności, czyli od lat 30. ubiegłego wieku.
Na instalację stężonego kwasu azotowego składa się m.in.: budynek produkcyjny, jednokondygnacyjny z 8 poziomami technologicznymi o wysokości 48,5 m dla licencyjnej instalacji technologicznej, modernizacja i doprowadzenie instalacji procesowych i energetycznych poza licencyjnych, obiekty pomocnicze, takie jak pompownia wody obiegowej wraz z chłodnią wentylatorową, budynek z przeznaczeniem na rozdzielnię elektryczną, automatyki przemysłowej i pompowni wody pożarowej.
Fot. Grupa Azoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.