16 września 2024
Aktualności

Grupa Azoty z Zespołem Szkół Technicznych na kolejne lata

Zatrudnianie do 10 absolwentów z każdego rocznika, organizacja praktyk dla uczniów, współpraca w zakresie organizacji zajęć dydaktycznych – to najważniejsze zapisy nowej umowy pomiędzy Grupą Azoty S.A. a Zespołem Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie. Uroczyste podpisanie umowy miało miejsce w poniedziałek, 4 września podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych. Ze strony Grupy Azoty S.A. umowę parafowali Witold Szczypiński i Paweł Łapiński, wiceprezesi Grupy Azoty S.A., ze strony ZST – Krzysztof Kołaciński, dyrektor szkoły.
Podpisany dokument jest przedłużeniem i rozwinięciem poprzedniej czteroletniej umowy zawartej we wrześniu 2013 roku. Jednym z najważniejszych założeń projektu było odtworzenie w szkole kształcenia na kierunku technika technologii chemicznej oraz urządzenie przez Grupę Azoty laboratorium, w którym przyszli technicy technologii chemicznej doskonalą swoje praktyczne umiejętności. Efektem współpracy Grupy Azoty S.A. ze szkołą był również wzrost jakości kształcenia, co znajduje potwierdzenie w ogólnopolskich rankingach szkół technicznych (ZST w pierwszej dwusetce na ponad 1800 techników w Polsce).

– Zawierając przed czterema laty umowę z Zespołem Szkół Technicznych, kierowaliśmy się troską o zapewnienie w przyszłości wykwalifikowanych kadr dla naszej firmy – podkreśla Artur Kopeć, członek Zarządu Grupy Azoty S.A., który przez cały okres obowiązywania umowy odpowiadał za współpracę z ZST. – Działania w niej zapisane sprawdziły się doskonale, z tego też względu zostały przeniesione na nową umowę, zawartą już na czas nieokreślony – dodaje.

– Jak zostało podkreślone w zaktualizowanej Strategii Rozwoju, Grupa Azoty rozwijać będzie obszar badań i rozwoju m. in. poprzez stworzenie odpowiednich struktur, zasad i praktyk. Współpraca z Zespołem Szkół Technicznych doskonale się w ten obszar wpisuje. W tej szkole swój pierwszy naukowy szlif zdobywała duża część kadry technicznej naszej firmy. Dziś ta kadra – dzieląc się swą wiedzą – kształci młodych ludzi na swych następców. Jestem przekonany, że wśród zatrudnianych w następnych latach w firmie młodych naukowców znajdzie się spore grono absolwentów tarnowskiego Zespołu Szkół Technicznych – podkreśla dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty, nadzorujący obszar badań i rozwoju.

Słowa te potwierdza Krzysztof Kołaciński, dyrektor ZST, który zwraca uwagę na dobre wyniki osiągane przez uczniów, będące naturalną konsekwencją wysokiego poziomu kształcenia.

– Najlepiej obrazują to lokaty szkoły w prestiżowych ogólnopolskich rankingach. Należą do nich m. in. czterokrotne zdobycie „Srebrnej Tarczy” w latach 2014-2017, uzyskanie tytułu „Szkoły Olimpijskiej” w roku 2015, a także miejsce w rankingu STEAM obejmującego setkę techników z całego kraju najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych – podkreśla.

Szczególnym wyróżnieniem jest ubiegłoroczna nagroda „Dobre praktyki – biznes, szkolnictwo, nauka” przyznana wspólnie Zespołowi Szkół Technicznych i Grupie Azoty S.A. za współpracę szkoły z przemysłem. ZST to jedyna szkoła ponadgimnazjalna w Polsce, która otrzymała to wyróżnienie i znalazła się w gronie trzech wyższych uczelni – Politechnik: Wrocławskiej, Warszawskiej i Śląskiej.

Dlatego też Krzysztof Kołaciński nie kryje swego zadowolenia z faktu zawarcia kolejnej już umowy z Grupą Azoty. – Umowa obejmuje niespotykanie szerokie spektrum działań wspierających kształcenie techniczno-zawodowe w naszej szkole. Tak wielokierunkowe porozumienie jest ewenementem nie tylko na skalę naszego miasta, ale również całego regionu – konkluduje. Warto dodać, że w tym samym dniu Grupa Azoty podpisała również kolejną umowę z Fundacją im. Ignacego Mościckiego, która wspiera działalność szkoły finansowo i jest fundatorem stypendiów dla uczniów. Po stronie fundacji umowę tę parafował jej prezes Tadeusz Szumlański.

Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie to placówka edukacyjna o 85-letniej tradycji – pierwsze kursy zawodowe dla Pracowników Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie zostały zorganizowane już w 1931 roku. Na poziomie maturalnym kształci absolwentów od 1949 roku. Przez wiele lat funkcjonowała jako szkoła działająca przy Zakładach Azotowych, kształcąca przede wszystkim kadry dla Zakładów Azotowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.