20 kwietnia 2024
Wywiady

Grzegorz Kozioł: Stawiamy na zrównoważony rozwój naszych miejscowości

Rozmowa z wójtem gminy Tarnów Grzegorzem Koziołem

Za nami pierwsza rocznica otwarcia kompleksu przedszkolnego w Woli Rzędzińskiej. Jak wygląda sytuacja przedszkolaków i ich rodziców w całej gminie Tarnów?

Ocena jest bardzo pozytywna. Placówka w Woli Rzędzińskiej to tylko jeden z elementów polityki oświatowej gminy, która zakłada zapewnienie miejsca każdemu trzylatkowi w przedszkolu. Okazało się, że mimo wybudowania nowoczesnego przedszkola, które miało cztery odziały, potrzeby są jeszcze większe. Zaraz po naborze, gdy zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, tak dostosowaliśmy obiekt, aby mógł powstać kolejny oddział i w konsekwencji przyjąć wszystkie dzieci. Podobny obiekt powstał również w sąsiedniej Jodłowce-Wałki. W sumie powstały więc cztery nowe oddziały przedszkolne!

Ale na tym nie poprzestajemy. Nowe przedszkola powstają przy szkole w Błoniu i Zawadzie oraz w budynku remizy OSP w Białej. Inwestycje są w fazie realizacji.

Te inwestycje jednak spłacą się szybko, ponieważ dzieci zostaną na lata w systemie szkolnym gminy Tarnów.  

Do tej pory rodzice w dużej mierze posyłali dzieci do przedszkoli w Tarnowie, co było dla nich wygodne z racji zatrudnienia. Po otwarciu nowych przedszkoli dzieci zostają w naszych gminnych przedszkolach. To dla nas duży powód do zadowolenia – z jednej strony dzieci zostaną w systemie edukacji, natomiast z drugiej strony to świadczy o wysokiej jakości, ponieważ rodzice wybierają lepsze przedszkole dla swoich pociech. Dawniej w drodze do pracy przedszkole dla rodziców było wygodne, ale teraz stawiają na wysoki poziom wychowania oraz opieki i stawiają na nasze placówki.

Za przedszkolem w Woli Rzędzińskiej powstał również piękny obiekt sportowy, który w wakacje tętnił życiem.

To nie było nasze ostatnie słowo. Docelowo ten kompleks sportowy będzie rozbudowany o boisko pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią. Nie ma co ukrywać, że to jeden z elementów, który zatrzymuje mieszkańców. Rozwój placówek oświatowych, terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz obiektów sportowych jak boiska wielofunkcyjne i hale sportowe to nasze atuty. To dzieje się w każdej miejscowości, które staramy się rozwijać w zrównoważony sposób.

Największą tegoroczną inwestycją w gminie Tarnów jest budowa Domu Kultury w Tarnowcu, która zresztą została wsparta pieniędzmi unijnymi?

To rzeczywiście jedna z większych inwestycji.

Co zmieni się w Tarnowcu?

W czerwcu przyszłego roku zaplanowano finał prac. Nowy Dom Kultury powstaje w miejscu wyjątkowym i symbolicznym. Budynek ten, który powstał jeszcze przed wojną, pełnił pierwotnie rolę Domu Ludowego, a następnie kaplicy. Gdy powstał kościół w Tarnowcu, budynek wraz działką trafił w ręce prywatne, ale społeczność lokalna zrobiła wszystko, aby obiekt ponownie mógł służyć mieszkańcom. W tej miejscowości mamy szkołę, przedszkole, bibliotekę, ale nie było miejsca na spotkania, organizację zajęć chociażby dla seniorów. To wszystko jednak się zmieni za sprawą Domu Kultury. W wyremontowanym obiekcie znajdzie się m.in. nowoczesna filia biblioteki, będą też warunki do organizacji wydarzeń kulturalnych. Obecnie trwa przygotowywanie oferty, zbieramy opinie od mieszkańców , aby stworzyć dla nich atrakcyjne miejsce spotkań.

Jako jedno z ważniejszych zadań wymienia się również modernizację drogi „Na Szpic” w Jodłówce – Wałkach. Dlaczego?

Ponieważ wartość tej inwestycji to blisko 2 miliony złotych. Połowa tej kwoty to środki unijne.  Jako samorząd mocno zaangażowaliśmy się w pozyskiwanie środków na modernizację naszych dróg. Nie tylko unijnych. Wymienię chociażby trwający remont ulicy Promiennej w Koszycach Małych, na którą pieniądze pozyskaliśmy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Ostatnio marszałek przyznawał środki na rozwój sieci kanalizacyjnej – gminy Tarnów nie było wśród beneficjentów.

Z prostej przyczyny – zakończyliśmy praktycznie wieloletni proces budowy sieci kanalizacyjnej, która jest dostępna prawie we wszystkich miejscowościach. Nasza gmina jest skanalizowana w ok. 98%. Są jednak miejsca w Porębie Radlnej i Łękawce, gdzie jest trudny teren, osuwiska i rozdrobniona zabudowa. W tych miejscach uda nam się już domknąć temat kanalizacji w ciągu najbliższych dwóch lat.

W gminie Tarnów jak wygląda kwestia pomocy osobom potrzebującym?

Sporo mówi się, że gmina to inwestycje. W naszym samorządzie w tym aspekcie wiele się dzieje. Generalnie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkie nasze plany, które są odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Satysfakcjonujące jest dla nas to, czego nie widać. Takim niewidocznym elementem jest dobra praca Urzędu Gminy. Udało nam się pomóc wielu ludziom na rynku pracy. W sumie w gminie Tarnów realizowanych było kilkadziesiąt staży, były prace interwencyjne, prace społeczne, prace publiczne. Jest teraz również szansa znalezienia pracy w Urzędzie. Dzięki pozyskanemu wsparciu finansowemu realizujemy także programy pomagające ludziom, którzy mają już doświadczenie zawodowe i mogą np. na 2 godziny przyjść do pracy. Ma to najczęściej wymiar pomocy sąsiedzkiej – robienie zakupów, czy sprzątanie mieszkań osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są w stanie bez pomocy poradzić sobie z codziennymi problemami.  Pomagamy najsłabszym i najuboższym.

Stojąc na scenie w Spale podczas Dożynek Prezydencki czuł Pan dumę z mieszkańców Poręby Radlnej?

Stojąc przy wieńcu dożynkowym i słysząc werdykt, że zdobył on 3. miejsce w kraju czułem niesamowitą, olbrzymią dumę. Cieszę się z tego, że mogę reprezentować gminę, gdzie mamy ludzi mądrych, pracowitych, kultywujących tradycje przodków. Grupę wieńcową z Poręby Radlnej wsparliśmy logistycznie i organizacyjne, ale to było tylko wsparcie. Czapki z głów przed mieszkańcami, którzy pół roku przygotowywali wieniec – to trudna i żmudna praca. Mam niezwykle duży szacunek i podziw za tą ciężką pracę dla całej grupy.

Jeszcze raz podkreślę kultywowanie tradycji. Mimo, że mamy wysoki współczynnik zurbanizowania, jesteśmy nadal gminą wiejską, nasza gminę tworzą miejscowości wywodzące się z kultury wiejskiej.

Wróćmy na chwilę jednak do inwestycji. W Zgłobicach ma powstać nowa remiza OSP. Kiedy ruszą prace?

W fazie finalnej jest przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac związanych z budową nowej remizy.

Frekwencja podczas imprez w gminie Tarnów imponuje, niezależnie od pogody.

Imprezy kulturalne na wysokim poziomie stały się już u nas tradycją. Staramy się tak konstruować program, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Z jednej strony mamy masowe koncerty, gdzie występują gwiazdy muzyki pop, disco polo, gwiazdy sprzed lat, których piosenki zna każdy. Z drugiej strony działamy charytatywnie, mamy Festiwal Piosenki Niezłomnej, uroczystości patriotyczne. Dysponujemy szerokim wachlarzem oferty kulturalnej i historycznej.

W tym miejscu dziękuję wszystkim sponsorom, którzy nie szczędzą grosza. Ta społeczna odpowiedzialność biznesu zasługuje na uznanie i docenienie. Bez wsparcia rodzimych przedsiębiorców nie byłoby sukcesu naszych wydarzeń kulturalnych. Każdy z biznesmenów wspiera nas jak może. Dziękujemy!

Kto dobiera gwiazdy podczas imprez w gminie Tarnów?

Nie ja (śmiech-przyp.red). Mamy dobrze działającą instytucję kultury, która jest wprawiona w bojach i doskonale dobiera artystów. Od lat przyświeca mi sprawdzone założenie – dobieram sobie takich współpracowników, do których mam 100% zaufania. Oddaję im podejmowanie decyzji w poszczególnych komórkach Urzędu Gminy Tarnów, ponieważ są oni najlepszymi fachowcami. Ta zawsze się u nas sprawdza.

Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami w dostępie do Urzędu Gminy Tarnów w związku z kolejnym remontem remontu ul. Krakowskiej?

Możemy trzymać tylko kciuki, aby ten remont jak najszybciej się skończył.

W Tarnowie władze nie radzą sobie z remontami wiaduktów i inwestycjami realizowanymi przez PKP. Natomiast już w gminie Tarnów roboty są na ukończeniu, a układ komunikacyjny prezentuje się okazale.

Najtrudniej tłumaczyć się mieszkańcom za inwestycje realizowane w naszej gminie, ale za które nie odpowiadamy. Trzeba mieć świadomość, że modernizacja połączenia kolejowego realizowana przez PKP to inwestycja wielomiliardowa i należy się liczyć z przesunięciami terminów. Tłumacząc mieszkańcom utrudnienia jednak nie zrzucam winy na PKP, z którą dobrze nam się współpracuje, staramy się pomóc wykonawcy w każdym możliwym względzie, aby jak najszybciej zakończyć prace. Dziś można mówić o pewnych niedogodnościach, ale szybko o nich zapomnimy. Podobnie jak w przypadku kanalizacji – wiele było skarg, utrudnień, ale ,,problemy” zostały zakopane w ziemi i dziś mało kto pamięta o trudnościach, natomiast każdy cieszy się ze sprawnego odprowadzenia ścieków. Podobnie będzie i w tym wypadku, kiedy PKP zakończy prace, a nam ,,w spadku” pozostaną nowe rozwiązania komunikacyjne, które usprawnią ruch. Nie ma co ukrywać, że inwestycje PKP w gminie Tarnów są rewolucyjne. Takiej przebudowy wiaduktów, dróg, przepustów nigdy jako samorząd nie bylibyśmy w stanie zrealizować, nawet z ogromnym wykorzystaniem środków zewnętrznych.

Nie zapominajmy o turystyce.

Ależ skąd! Dzięki inwestycjom PKP powstaje piękny szlak rowerowy, którym będzie można dojechać chociażby do kompleksu rekreacyjnego w Chotowej. Turystyka rowerowa jest bardzo popularna, stad należy się cieszyć z kolejnych odcinków tras świetnie wpisujących się w weekendowe rodzinne wycieczki rowerowe.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *