19 czerwca 2024
Aktualności

Honorowe obywatelstwo dla Witosa, Reymonta i Mierzwy

Już w najbliższy weekend w gminie Wierzchosławice odbędą się uroczystości związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz Dożynki Gminne i Dożynki Reymontowskie. Podczas obchodów Rada Gminy Wierzchosławice nada tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wierzchosławice Wincentemu Witosowi, Władysławowi Reymontowi oraz Stanisławowi Mierzwie.  

Najważniejszym punktem dwudniowych uroczystości będzie niedzielna sesja Rady Gminy Wierzchosławice, w której wezmą udział przedstawiciele gminy Lipce Reymontowskie. Podczas obrad zostanie podjęta specjalna uchwała nadająca tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wierzchosławice Wincentemu Witosowi, Władysławowi Reymontowi oraz Stanisławowi Mierzwie.

Bitwa, która wpłynęła na losy Europy

Połowa sierpnia to czas ważnych uroczystości w gminie Wierzchosławice. W tym roku przypada okrągła rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli historycznego momentu w dziejach Europy, który pozwolił zatrzymać ekspansję bolszewików w głąb kontynentu. Premier Wincenty Witos, syn Ziemi Wierzchosławickiej, w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej 24 lipca 1920 r. stanął na czele Rządu Obrony Narodowej. W Odezwie do Braci Włościan na wszystkich ziemiach polskich w dniu 30 lipca 1920 r. pisał:

Gdyby zaszła taka potrzeba, musimy podjąć walkę na śmierć i życie, bo lepsza nawet śmierć niż życie w kajdanach, lepsza śmierć niż podła niewola. Precz z małodusznością, precz ze zwątpieniem. Ludowi, który jest potęgą, wątpić nie wolno, ani rezygnować nie wolno! Trzeba ratować Ojczyznę, trzeba jej oddać wszystko – majątek, krew i życie, bo ta ofiara stokrotnie się opłaci, gdy uratujemy państwo od niewoli i hańby”. A 5 sierpnia w odezwie rządowej zwraca się: ,,Żołnierze! Na Was patrzy i Wam ufa cała Polska, patrzy cały świat”.

To właśnie nasz Rodak był jednym z architektów wielkiej wiktorii 1920 roku.

Wyjątkowe dożynki – raz na 5 lat

Dożynki Reymontowskie to wydarzenie, które tradycyjnie odbywa się w Wierzchosławicach – miejscowości, z której pochodzi Wincenty Witos. To właśnie on, 95 lat temu zaprosił do swojej rodzinnej wsi laureata Nagrody Nobla – Władysława Stanisława Reymonta, autora ,,Chłopów”. W tym roku mija 95 lat od tamtej wizyty. Dożynki Reymontowskie organizowane są co pięć lat, a pierwsza ich edycja odbyła się w 1980 roku.

Warto przypomnieć, że Witos, który był wójtem Wierzchosławic przez 23 lata, organizował wielkie uroczystości, na które ściągały tłumy chłopów z całej Polski. Jednym z takich wydarzeń były właśnie ,,Dożynki Reymontowskie”, których był pomysłodawcą i organizatorem. 15 sierpnia 1925 roku do Wierzchosławic przybyło aż 25 tysięcy ludzi, aby oddać hołd polskiemu nobliście, autorowi ,,Chłopów”.

 

Gmina Wierzchosławice – Pamiętamy!

Dwudniowe uroczystości w gminie Wierzchosławice rozpoczną się 15 sierpnia o godz. 11. w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach. Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych oraz Pomnik Wincentego Witosa, gdzie będzie miało miejsce złożenie kwiatów.

Od godziny 15. w Centrum Kultury Wsi Polskiej będzie miała miejsce sesja naukowa. W panelu dyskusyjnym pt. ,,Wojna Polski z Rosją bolszewicką: Bitwa Warszawska w sierpniu 1920 roku” wezmą udział: dr Jan Hebda, dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, mgr Henryk Nicpoń. Moderatorem dyskusji będzie prof. Stanisław Pałka. (transmisja na www.wierzchoslawice.pl)

Drugi dzień gminnych obchodów zainauguruje również msza święta, tym razem w atrium Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Będzie to msza dożynkowa i to właśnie wtedy zaplanowano gminny konkurs wieńca dożynkowego, a obrzędy dożynkowe wykona Zespół Pieśni i Tańca Swojacy (transmisja na www.wierzchoslawice.pl) .

W dalszej kolejności zostaną złożone kwiaty na cmentarzu w kaplicy grobowej Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy oraz pod tablicą upamiętniającą 60. rocznicę Dożynek Reymontowskich. O godz. 13:30 zaplanowano uroczyste otwarcie Domu Ludowego w Wierzchosławicach po remoncie. Następnie organizatorzy zaplanowali wykład pt. ,,Ten, który chłopów Polsce przywrócił. Władysław Reymont na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach”, który wygłosi Janusz Skicki, kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.  Po tym wystąpieniu przewidziano rekonstrukcję historyczną spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

(transmisja na www.wierzchoslawice.pl)

UWAGA! W związku z panującą epidemią koronawirusa na uroczystości w Centrum Kultury Wsi Polskiej oraz w Domu Ludowym obowiązują zaproszenia. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do śledzenia obchodów tych ważnych rocznic za pośrednictwem strony www.wierzchosławice.pl oraz indywidualnego świętowania.

Organizatorami obchodów są: Gmina Wierzchosławice, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.