25 lutego 2024
Wywiady

Jacek Hudyma: Duże dotacje i duże inwestycje

Rozmowa z JACKIEM HUDYMĄ, etatowym członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego
Strumień pieniędzy z różnych źródeł spływa w ostatnich miesiącach do powiatu tarnowskiego. Tak dużych środków zewnętrznych starostwu nigdy dotąd nie pozyskiwało. Jak to się udaje?
Prowadzimy aktywną politykę, mamy ciekawe pomysły i składamy dobrze merytorycznie przygotowane wnioski. Dzięki temu sporo pieniędzy pozyskujemy do powiatu nie tylko z budżetu państwa, głównie poprzez urząd wojewody, ale także z Urzędu Marszałkowskiego i innych źródeł.
Imponująco wyglądają zwłaszcza nakłady na infrastrukturę drogową. Tak dużego przedsięwzięcia, jak przebudowa drogi z Ładnej do Karwodrzy samorząd powiatu tarnowskiego nigdy jeszcze nie realizował.
To prawda. W trakcie realizacji jest kompleksowa przebudowa drogi powiatowej przez Ładną, Skrzyszów, Łękawicę i Trzemesną, która będzie alternatywą dla odcinka drogi wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Tuchowa. Był to pod wieloma względami bardzo trudny do przygotowania projekt. Warunkiem pozyskania tak dużych pieniędzy (wartość inwestycji to znacznie przeszło 20 mln zł) było m.in. połączenie modernizowanej jezdni z drogą szybkiego ruchu i strefą gospodarczą. Tutaj został on spełniony, gdyż powiatowa trasa łączyć będzie drogę krajową nr 4 w Ładnej z obszarem ekonomicznym w Tuchowie. W sumie przebudowana zostanie jezdnia o łącznej długości 12,7 kilometra. Droga będzie solidna i bezpieczna, poszerzona do 6 metrów, a tam gdzie to nie jest możliwe – do 5,5 m. Wyremontowane będą też pobocza – będą nowe chodniki, zatoki autobusowe, dwa nowe mosty oraz rondo w Skrzyszowie. Dobudowany zostanie też 400 metrowy odcinek drogi w Skrzyszowie, aby ciąg jezdny omijał zabytkowy kościół w tej miejscowości. To olbrzymia inwswtycja, ale drogowych przedsięwzięć w powiecie jest znacznie więcej. Mnóstwo dróg jest na przykład odnawianych dzięki systematycznie spływającym pieniądzom z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. Niedawno oddana została nowa droga wraz z solidnym mostem, którą dojechać można do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. A ostatnia dobra informacja jest taka, że otrzymaliśmy 5 mln zł dofinansowania na rozbudowę przeszło 3,5 kilometrowego odcinek ważnego szlaku komunikacyjnego dla subregionu tarnowskiego Zakliczyn – Zdonia – Wola Stróska – Stróże. Partnerem naszym w tym przedsięwzięciu jest gmina Zakliczyn.

Budując drogi nie zapominacie o oświacie. Co się obecnie dzieje w powiatowych szkołach?
Za pieniądze unijne na potrzeby Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Tuchowie, powstałego na bazie tamtejszego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, dostosowane są warsztaty i pracownie, w których m.in. prowadzone będą kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów. Wykształcenie uzupełniać będą mogły też osoby dorosłe. Tuchowskie CKZiU będzie pilnować, aby oferta edukacyjna powiązana była z rynkiem pracy. W tym celu przedsiębiorcy uczestniczyć będą m.in. już na etapie opracowywania programów nauczania, realizacji praktycznej nauki zawodu oraz organizacji i realizacji staży czy praktyk zawodowych. Centrum podpisało już porozumienie z Zakładami Mechanicznymi w Tarnowie, które objęły patronatem klasy kształcące w zawodach mechanicznych. Wartość tego projektu to około 5 mln zł, z czego 4,5 mln zł to dotacja z Unii Europejskiej. W ramach kolejnego projektu unijnego wykonywana jest termomodernizacja obiektów zarówno CKZiU, jak również Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie i Zespołu Szkół w Zakliczynie. To też milionowe inwestycje, dzięki którym będą duże oszczędności jeśli idzie o koszty utrzymania budynków. Roczne zapotrzebowanie na energię końcową zmniejszy się o prawie 75 procent. Wykonane zostaną też instalacje fotowoltaiczne. Jeśli idzie o Tuchów, to otrzymaliśmy również dofinansowanie od marszałka na poprawę infrastruktury sportowej przy tuchowskim LO. Cały czas w powiatowych szkołach realizujemy szereg mniejszych przedsięwzięć i projektów edukacyjnych, których odbiorcami są uczniowie i pracownicy tych szkół.
Dwie powiatowe placówki z zakresu pomocy społecznej otrzymały nowe samochody. Jaki był cel ich zakupu?
Zakupiliśmy pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych dla Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej. Oba przedsięwzięcia kwotą 80 tys. zł finansowo wsparł Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Konkretnie – DPS w Nowodworzu otrzymał do dyspozycji samochód marki Renault Trafic rocznik 2017. Może przewozić 9 osób, przystosowany jest do przewozu osoby na wózku inwalidzkim, wyposażony jest też w windę. Koszt zakupu to 159 tys. 800 zł. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Promyk” w Rzuchowej otrzymała również w zarząd pojazd Renault Trafic, który przystosowany jest do przewozu osoby na wózku inwalidzkim i wyposażony jest w platformę najazdową. Koszt zakupu – 132 tys. 900 zł. Po co te zakupy? Tabor samochodowy trzeba wymieniać na nowszy, a obie te placówki mają sporo wyjazdów z podopiecznymi, choćby na badania lekarskie. Wkrótce planujemy zakup kolejnych busów – dla Domów Pomocy Społecznej w Stróżach i Wietrzychowicach. Chcemy też kupić 20 miejscowy mini autobus dla potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który ze Zbylitowskiej Góry przenosi się do Dwudniaków. Jest potrzebny do wyjazdów z dziećmi na zajęcia rehabilitacyjne na basenie czy na wycieczki.

Właśnie, jeśli jesteśmy już przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym to chyba cieszy Pana widok rosnących murów w Dwudniakach?

Cieszy i to bardzo. Tempo prac jest rekordowe. Obiecywaliśmy, że zrobimy wszystko, aby Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dwudniakach był perełką powiatu tarnowskiego i słowa dotrzymujemy. Nowa lokalizacja stwarza możliwość wprowadzenia wyższego standardu oraz dalszego rozwoju placówki, a także poszerzenia oferty edukacyjnej i terapeutycznej. Lokalizacja jest wymarzona – w środku powiatu, a ponadto w najbliższym sąsiedztwie piękne lasy i akweny. Niezwykle istotnie jest pozyskanie dofinansowania do tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a także z PEFRON. Z własnego budżetu do wzniesienia supernowoczesnego obiektu niewiele dołożymy.
(rozmawiał RK)

Jeden komentarz do “Jacek Hudyma: Duże dotacje i duże inwestycje

  • Mam pytanie;a co z mostem NA DUNAJCU W OSTROWIE ,MOST SIĘ ROZPADA CO RAZ WIĘKSZY RUCH ,nie można wyjechać z bocznych dróg,co się dzieje ,Kiedy będzie MOST budowany ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.