Jak Tarnów pomaga Ukraińcom?
Sesja Rady Miejskiej była dobrą okazją, aby prezydent Roman Ciepiela podzielił się informacjami dotyczącymi działań podejmowanych na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy w związku z napaścią zbrojną Rosji na ten kraj. Wspominał m.in. o działaniach wolontariuszy, transportach humanitarnych, uruchomieniu Społecznej Agencji Mieszkaniowej, nowo przyjętych uczniach do oddziałów przygotowawczych, a także o opiece zdrowotnej świadczonej przebywającym w naszym mieście uchodźcom.
W swojej wypowiedzi prezydent poinformował, że od 15 do 30 marca w urzędzie miasta nadano przeszło 1000 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Z kolei w ościennych gminach było ich 2800, dlatego szacuje się, że w Tarnowie i okolicy przebywa około 4 tys. Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną.
Prezydent podziękował wszystkich mieszkańcom, którzy włączyli się w pomoc na rzecz Ukrainy. Tarnowianie przynosili – i nadal przynoszą – dary dla sąsiadów zza wschodniej granicy oraz goszczą ich u siebie w domach. Roman Ciepiela mówił również o wnioskach o wypłatę świadczeń finansowych składanych przez osoby, które zakwaterowały u siebie gości. Jak dotąd wpłynęło niewiele takich wniosków, bo zaledwie kilkadziesiąt. Poruszono również kwestię zakwaterowania. W ostatnich dniach uruchomiono bowiem Społeczną Agencję Mieszkaniową, która ma pomóc w zakwaterowaniu Ukraińców w Tarnowie. Ma to usprawnić poszukiwanie lokali mieszkaniowych. Mają skorzystać na tym zarówno mieszkańcy oferujący mieszkania do wynajęcia, jak i osoby poszukujące lokum, szczególnie że od 1 kwietnia zmieniają się zasady zakwaterowania uchodźców przez hotele.
Wspomniano również o kwestii edukacji. Niemal setkę dzieci zapisano do tarnowskich przedszkoli. W trzech tarnowskich szkołach utworzono oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. W szkołach podstawowych (SP nr 1 i SP nr 8) uczy się 216 osób, w I Liceum Ogólnokształcącym jest to 36 uczniów.
Z Tarnowa wyjechało 11 tirów z pomocą humanitarną, z czego trzy transporty zostały przekazane za pomocą kanału humanitarnego zorganizowanego przez ambasadę Ukrainy. Osiem tirów pojechało bezpośrednio na Ukrainę do miast: Tarnopol, Równe, Winnica, Biała Cerkiew. W sumie przetransportowano 363 palety, na których było około 7200 kartonów. Znajdowały się w nich: odzież, żywność, środki czystości, środki higieny osobistej, artykuły dla niemowląt, środki medyczne. Wszystkie przekazane artykuły pochodziły od mieszkańców oraz z transportów organizowanych przez osoby związane z Tarnowem, a mieszkające obecnie w Niemczech, Belgii, Anglii, Szwajcarii i Hiszpanii.