28 maja 2024
Aktualności

Jak Tarnów uczci 700. rocznicę lokacji miasta?

Przy okazji przypadającej wczorajszej rocznicy lokacji Tarnowa prezydent Roman Ciepiela zasugerował, że warto już rozpocząć działania związane z przypadającymi za siedem lat okrągłymi, siedemsetnymi „urodzinami” miasta.

Prezydent w gronie współpracowników rozmawiał na temat przypadającej za siedem lat okrągłej, siedemsetnej rocznicy lokacji miasta i odpowiedniego jej uczczenia.

– Może się wydawać, że te siedem lat to dużo, ale czas szybko leci, więc warto już rozpocząć planowanie – podkreśla prezydent. – I nie chodzi tutaj tylko o same obchody i uroczystości za siedem lat, ale różnego typu wcześniejsze działania, które pozwolą nam uzmysłowić sobie znaczenie naszego miasta na przestrzeni dziejów, przywrócenie naszej zbiorowej pamięci ważnych wydarzeń z historii, pokazanie, jak dzisiaj można czerpać z nich inspiracje, odnosić je do współczesności i planów na przyszłość.

Zdaniem prezydenta można pokusić się o skoordynowane działania edukacyjne w szkołach pokazujące dzieje Tarnowa, organizowanie sympozjów i sesji, naukowych na ten temat, prezentowanie osiągnięć Tarnowa jako miejsca ważnego dla rozwoju nauki i kultury, choćby przez pryzmat wielkich postaci, które patronują poszczególnym działom tarnowskiego Pasażu Odkryć.

Kolejnym pomysłem jest drugie wydanie „Encyklopedii Tarnowa”, która po raz pierwszy ukazała się drukiem w 2010 roku, na 680. rocznicę lokacji miasta.

– Reedycja „Encyklopedii Tarnowa” powinna być poprawiona, poszerzona o nowe hasła, ale również dostosowana do wymogów współczesności, czyli wydana nie tylko drukiem, ale również jako aplikacja na smartfony, tablety i czytniki e-booków z wieloma multimediami, a także w formie stałego serwisu internetowego, takiej Tarnopedii, która mogłaby być „żywym” wydawnictwem, czyli ciągle rozwijanym i uzupełnianym o zapisy związane z najważniejszymi wydarzeniami z życia miasta – snuje plany Roman Ciepiela.

W ciągu najbliższych miesięcy prezydent chce zwrócić się do różnych środowisk w mieście o wskazanie osób, które mogłyby zasiąść w honorowym komitecie obchodów siedemsetnej rocznicy lokacji, powołana zostanie też węższa grupa robocza, która zajęłaby się planowaniem i realizacją konkretnych działań związanych z rocznicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.