30 maja 2024
Aktualności

Jerzy Pertkiewicz dołączy do grona honorowych obywateli Tarnowa?

Pułkownik Jerzy Pertkiewicz prawdopodobnie zostanie honorowym obywatelem naszego miasta. Decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 21 września. Dotychczas tym tytułem wyróżniono dziewięć osób. Z ideą uhonorowania pułkownika wystąpiła posłanka Urszula Augustyn.

Wszystko wskazuje na to, że formalnie Jerzy Pertkiewicz dołączy do grona honorowych obywateli miasta już za kilkanaście dni, bo jego życiorys budzi powszechny szacunek. Urodzonego 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim pułkownika tarnowianie znają przede wszystkim jako żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga”). Z polskim wojskiem związał się zaraz po maturze, kiedy to został przyjęty na przeszkolenie wojskowe w szkole podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Po rozpoczęciu akcji „Burza” trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina” w batalionie „Barbara”. W 1944 roku za wkład w walkę zbrojną z okupantem otrzymał stopień podporucznika przez komendanta krakowskiego okręgu AK.

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach 80. był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.

Od czasów nauki w gimnazjum był także aktywny w harcerstwie. Za zasługi wojenne odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem za Warszawę, Medalem Wojska, Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

Przypomnijmy, że do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa otrzymali m.in.: Książę Paweł François Roman Sanguszko, Norbert Lippóczy, ksiądz arcybiskup Józef Życiński, profesor Franciszek Ziejka, Tony Rickardsson, biskup Władysław Bobowski, ksiądz profesor Michał Heller, arcybiskup Wiktor Skworc oraz Kazimierz Braun.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.