Jerzy Wiatr: Komunikacja miejska jeszcze mocniej w Internecie
Rozmowa z Jerzym Wiatrem, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie, o nowej usłudze dzięki popularnej aplikacji Google Maps.
Panie prezesie przyznam, że Tarnów dogonił cywilizowany świat…
A nawet przegonił.
Jak urodził się u Pana pomysł, aby komunikacja miejska była dostępna w Google Maps?
To nie mój pomysł. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, w którym nasz pasażer może sprawdzić rozkład jazdy autobusów w czasie rzeczywistym. Zacznę jednak od początku. Od lat w MPK tworzyliśmy różne systemy, aby polepszać komfort jazdy pasażerom oraz warunki pracy naszym pracownikom. Jednak dopiero prezydentowi Romanowi Ciepieli udało się zarówno nasze zamierzenia, jak również plany miasta spiąć w całość. Prezydent Ciepiela jest pasjonatem różnych innowacyjnych rozwiązań i systemów informatycznych, wcześniej jako wicemarszałek województwa małopolskiego również opiekował się tą dziedziną. Nie zdziwiło mnie zatem to, że prezydent Ciepiela tuż po objęciu swojej funkcji zastanawiał się i próbował zastosować na gruncie tarnowskim różne prospołeczne rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie pomysł, aby nasza komunikacja miejska była dostępna na mapach Google. Swego czasu do Urzędu Miasta zgłosiła się firma, która zaproponowała wykonanie takiej usługi. Przyznam, że byłem sceptyczny, aby dodatkowo wchodzić w mapy Google, ponieważ już od kilku lat funkcjonowaliśmy w aplikacji Mybus. Prezydent jednak podjął decyzję, że chce abyśmy weszli w Google Maps i dziś z perspektywy czasu była to ze wszech miar słuszna decyzja. To jest rozwiązanie o niebo lepsze, cechuje się prostą nawigacją, jest to przyjazna dla użytkownika wersja, nie wymaga nauki w obsłudze. Mybus jest natomiast aplikacją, którą należy ściągnąć na telefon, jest znacznie bardziej rozbudowana, a co za tym idzie trudniejsza w obsłudze. Zaletą tego rozwiązania jest to, że Google Maps ma każdy w telefonie, a w tym drugim wariancie należało ściągnąć kolejną aplikację.
Dla laików, co dzięki Google Maps możemy?
Możemy bardzo wiele. W dowolnej części miasta możemy sprawdzić w czasie rzeczywistym kiedy przyjedzie nasz autobus, sprawdzić wszelkie możliwe połączenia w komunikacji miejskiej. Dla przykładu, z rozkładu jazdy wynika, że nasz autobus będzie za trzy minuty, ale z powodu korku, faktycznie będzie on na przystanku za 12 minut – jesteśmy jedynym miastem w Polsce posiadającym takie rozwiązanie oparte na realne, a nie rozkładowe czasy odjazdu autobusów. Inny przykład. Korzystaliśmy z krytej pływalni na ul. Piłsudskiego i chcemy dojechać do Mościc. Nie musimy analizować połączeń autobusowych, tylko wyznaczamy w Google Maps trasę i aplikacja sama wyszukuje dla nas dostępne połączenia, a my wybieramy sobie najlepszą opcję. Nie musimy znać topografii miasta, aby sprawnie dojechać w obrany cel dzięki komunikacji miejskiej. Google Maps wyznaczy nam również trasę do przystanku skąd odjedzie nasz autobus, przez co nie musimy wychodzić za wcześnie lub szukać konkretnego przystanku. Obsługa jest banalnie prosta – wystarczy wybrać trasę i nacisnąć ikonkę z autobusem. Tyle.
Innowacyjność kosztuje. Ile zatem kosztowało spięcie systemów MPK z Google Maps?
Dzięki zbudowaniu Centrum Nadzoru Ruchu, którym objęto wszystkie autobusy, mieliśmy swoistą bazę informacji na temat lokalizacji i czasu przyjazdu naszych pojazdów. Wystarczyło jedynie połączyć to z Google Maps. To oczywiście kosztuje, ale nam udało się zrobić to bez wydania ani jednej złotówki, w ramach dobrej współpracy z naszym dostawcą systemów elektronicznych.
W najbliższym czasie pojawią się kolejne nowe autobusy na tarnowskich ulicach?
MPK w ostatnich dwóch latach zrobiło milowy krok w wymianie taboru. W zeszłym roku pojawiło się pięć nowych autobusów, natomiast w tym roku naszą flotę zasiliło już 30 kolejnych nowych pojazdów. Na tym jednak nie koniec. Za około miesiąc otrzymamy dostawę 5 nowych Solarisów. W sumie 40 nowych autobusów będzie już niebawem wozić naszych pasażerów. Nasz tabor jest aktualnie jednym z najmłodszych i najlepszych w kraju.