20 kwietnia 2024
AktualnościFotoreportaże

Już blisko finału odbudowy zamkowej wieży w Melsztynie [ZDJĘCIA]

W grudniu 2022 r. zakończył się piąty etap prac związanych z odbudową wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn na to zadanie otrzymała 1 mln 155 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wkład własny samorządu wyniósł 279 tys. zł.

 

Zamkowa wieża została domknięta pod względem konstrukcyjnym. Pozwoliły na to wykonane w ubiegłym roku prace na dwóch kolejnych kondygnacjach – na poziomie III i IV piętra. Budowla podniesiona została już do 18 metrów.

 – Jesteśmy już blisko osiągnięcia stanu docelowego, jakim będzie przestrzeń widokowa na szczycie wieży, z której będzie można podziwiać piękne widoki na dolinę Dunajca, Pogórze, Beskid Sądecki i Wyspowy oraz Tatry, jak również wykonany zostanie dach na wieży  – mówi burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Chcemy, aby to było miejsce wyjątkowe, które łączyć będzie funkcję turystyczną, a jednocześnie edukacyjną. Jest wiele wież widokowych, które są atrakcją turystyczną, ale w tym przypadku oprócz pięknych widoków zobaczyć będzie można jak dawniej wyglądały zamki, spotkać się z żywą historią.

Właśnie na ostatni już etap prac przy odbudowie zamkowej wieży gmina Zakliczyn złożyła w listopadzie 2022 roku wniosek o pieniądze z programu MKiDN ,,Ochrona zabytków”. Warto przypomnieć, że 24 maja 2022 r. w wyniku zawarcia umowy zamiany działek z Lasami Państwowymi Gmina Zakliczyn stała się właścicielem przeszło hektarowego terenu z odbudowywanym średniowiecznym zamkiem
w Melsztynie

Przypomnijmy, że wcześniej, w latach 2018 – 2021 wykonano cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich w Melsztynie o wartości blisko 1,7 mln zł – niemal 1,2 mln zł to były dotacje z MKiDN (około 70 procent wartości tych prac),  225 tys. zł samorząd pozyskał na ten cel z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych a wkład własny samorządu Gminy Zakliczyn wyniósł blisko 300 tys. zł.

Gmina Zakliczyn w ubiegłym roku rozpoczęła również wznoszenie przypory zabytkowej wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na jej szczycie znajdzie się także taras widokowy. Wydano na ten cel 260 tys. zł, a 100 tys. zł to była dotacja z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.