21 lutego 2024
Aktualności

Kazimierz Braun Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa

Kazimierz Braun zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa. Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. 

Profesor Kazimierz Braun należy do największych współczesnych twórców kultury polskiej, zwłaszcza w dziedzinie sztuki teatralnej. Pracuje jako reżyser, pisarz, tłumacz, krytyk teatralny, teatrolog i nauczyciel akademicki. Wyreżyserował ponad 150 przedstawień teatralnych i telewizyjnych, opublikował około 50 książek i ponad 300 artykułów. Tłumaczył z języka angielskiego, francuskiego i włoskiego na polski oraz z polskiego, rosyjskiego
i francuskiego na angielski. Aktywnie działa w środowisku polonijnym, jest członkiem Polskiego Instytutu Sztuk i Nauk w Stanach Zjednoczonych, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, Komisji Polskiej przy Konferencji Biskupów Amerykańskich, Prezesem Polskiej Fundacji Kulturalnej z siedzibą w Buffalo. Prowadzi seminaria, kursy i wygłasza wykłady na temat polskiego teatru, polskiej kultury i literatury. Stale współpracuje z prasą polonijną w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii. Jest laureatem wielu nagród artystycznych, literackich i naukowych w kraju i za granicą.

Jego rodzina od trzech pokoleń jest związana z Tarnowem i regionem tarnowskim. Kazimierz Braun kilkukrotnie pracował na scenie tarnowskiego teatru tworząc interpretacji spektakli własnych oraz innych autorów. Były to między innymi:Europa, autorstwa swojego stryja Jerzego Brauna, Upadek kamiennego domu Romana Brandstaettera, oraz Cela ojca Maksymiliana własnego autorstwa. W darze dla „Pierwszego Niepodległego” napisał dramat Tarnowski wiatr niepodległości.

Przypomnijmy, że do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa otrzymali: Książę Paweł François Roman Sanguszko, Norbert Lippóczy, Ksiądz Arcybiskup Józef Życiński, Profesor Franciszek Ziejka, Tony Rickardsson, Biskup Władysław Bobowski, Ksiądz Profesor Michał Heller, Arcybiskup Wiktor Skworc.

Już w najbliższy wtorek, 18 października, o godz. 18 w Sali Lustrzanej odbędzie się spotkanie z Kazimierzem Braunem. Podczas pobytu w Tarnowie artysta obchodził będzie 80 – lecie urodzin i 55 – lecie pracy artystycznej.  Z kolei 22 października będziemy mogli oglądać przygotowywaną w Tarnowie premierę dramatu autorstwa Kazimierza BraunaPowrót Norwida.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.