31 maja 2024
AktualnościFotoreportaże

Klub i ludzie w zwierciadle czasu. 100 lat Dąbrovii [ZDJĘCIA]

W Hotelu Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się promocja książki „Klub i ludzie w zwierciadle czasu. 100 lat Dąbrovii” autorstwa ks. dra hab. Roberta Biela pochodzącego z Radgoszczy. Jest on twórcą ponad stu publikacji, które ukazały się w ośmiu krajach. Obecnie pracuje w Zermatt w Szwajcarii.
 
Książka o tematyce sportowej jest swoistym debiutem autora. Na 231 stronach opisuje na podstawie zebranego materiału historię sięgającą nie tyle do samych początków klubu, ile jeszcze dalej bo do źródeł ruchu sokolego, z którego wyrosła Dąbrovia. Ze względu na bogactwo materiału nie sposób było opisać dziejów klubu ze wszystkimi jego sekcjami.
 
To pierwszy tom, który skupia się na bogatej historii dąbrowskiego gniazda sokolego i jednej wiodącej stuletniej historii sekcji piłki nożnej. Pozostałe sekcje – tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów i szczególnie łucznictwa – zostaną opisane w drugim tomie, poświęconym tym dyscyplinom i ludziom zasłużonym dla dąbrowskiego sportu. Publikacja podzielona została na trzy rozdziały. W pierwszym opisane zostały początki ruchu sokolego obejmujące czasy jeszcze przed oficjalnym przystąpieniem gniazda do Związku Towarzystw Gimnastycznych, działalność dąbrowskiego gniazda do konfiskaty mienia i zakazu legalnej działalności statutowej oraz genezie powstania na bazie Sokoła klubu Dąbrovia, aż do czasów II wojny światowej. Drugi rozdział obejmuje działalność klubu w czasach powojennych w dobie PRL ze wszystkimi, także ideologicznymi odcieniami życia sportowego w tym okresie. W ostatnim trzecim rozdziale zostały przedstawione wydarzenia i ludzie z najnowszej historii sekcji piłki nożnej dąbrowskiego klubu obejmujące czasy po upadku komunizmu w Polsce.
 
Książka jest bardzo bogato ilustrowana oraz zawiera aneksy a w nich: Prezesi i Naczelnicy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, władze klubu na przestrzeni lat, tabele pierwszej, drugiej drużyny i tabele drużyny kobiet, aneks prezentujący zawodników Dąbrovii oraz zamieszczona została krótka historia klubu przedstawiona podczas Gali Jubileuszowej 100-lecia Dąbrovii w kinie Sokół w Dąbrowie Tarnowskiej 25 czerwca 2022 r.
 
W związku z tym, że autor nie życzył sobie honorarium za napisanie książki, Zarząd Miejsko-Ludowego Klubu Sportowego „Dąbrovia” przekazał na jego ręce darowiznę na cele fundacji „ Cordare”, której ks. Robert jest założycielem i prezesem.
 
Podczas promocji do autora książki, jak i Zarządu Klubu popłynęły gratulacje i podziękowania. W imieniu samorządu powiatowego złożył je Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Słowa uznania do autora skierował także poseł  Wiesław Krajewski. 
 
Spotkanie było imprezą zamykającą cykl wydarzeń związanych ze stuleciem klubu Dąbrovia.
 

źródło: MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.