12 kwietnia 2024
AktualnościFotoreportaże

Łatwiejsza integracja mieszkańców Zdoni [ZDJĘCIA]

W Zdoni oddany został do dyspozycji miejscowej społeczności zmodernizowany budynek świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowanym otoczeniem. Inwestycja zrealizowana została we współpracy z Samarytańskim Towarzystwem im. Jana Pawła II w Zakliczynie.

Zdonia to miejscowość w gminie Zakliczyn, w której integracja mieszkańców jest znacznie utrudniona z kilku powodów, głównie ze względu na brak miejsca spotkań i rozległy teren miejscowości. Dlatego zrodziła się inicjatywa, aby powstała świetlica wiejska, umożliwiająca spotykanie się i rozwijanie różnych inicjatyw.

Odnowić i zagospodarować postanowiono budynek, w którym dawno temu była szkoła, a później mieściła się w nim biblioteka. Dobrymi duchami tego przedsięwzięcia byli miejscowa radna Renata Dyngosz, sołtys Zdoni Jerzy Nowak oraz prezeska Kola Gospodyń Wiejskich Jadwiga Wojtas.

– To oni w dużej mierze doprowadzili do tego, że dzisiaj możemy się cieszyć z otwarcia efektownie prezentującej się świetlicy wiejskiej, która będzie służyła integracji mieszkańców Zdoni – mówił burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – W obiekcie tym stworzone zostały również bardzo dobre warunki do rozwijania działalności przez tutejsze bardzo aktywne koło gospodyń wiejskich, które promuje ziemię zakliczyńską na różnych konkursach kulinarnych i innych wydarzeniach.

Odnowione zostały wnętrza budynku, wykonana została elewacja oraz zagospodarowane zostało otoczenie. Kosztowało to wszystko przeszło 256 tys. zł. Dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosiła ponad 146 tys. zł, a wkład własny gminy Zakliczyn to 110 tys. zł. Inwestycja zrealizowana została we współpracy z Samarytańskim Towarzystwem im. Jana Pawła II. Dzięki temu możliwe było wyższe unijne dofinansowanie. Przy pracach pomogli także miejscowi przedsiębiorcy i inni darczyńcy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.