25 lutego 2024
Aktualności

Lewica składa zawiadomienie o do prokuratury w sprawie dyrektorki szpitala Św. Łukasza  

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami posłanki Razem Darii Gosek-Popiołek i posła Nowej Lewicy Macieja Gduli, Lewica  złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektorkę szpitala św. Łukasza w Tarnowie. W piśmie, skierowanym do tarnowskiej prokuratury jest mowa o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 218 §1a k.k., polegającym na uporczywym naruszaniu praw pracowników.

 

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie od lipca 2022 roku nie wypłaca pielęgniarkom i położnym zatrudnionym na stanowiskach starszych asystentek należnych ustawowo podwyżek. Mówiła o tym Daria Gosek-Popiołek, która interweniowała już w podobnych sprawach, chociażby w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim: – W wielu szpitalach, również w Małopolsce, mamy do czynienia z nieuwzględnieniem faktycznych kompetencji, wykształcenia i umiejętności pielęgniarek. W związku z tym proponuje się im stawki o wiele za niskie w stosunku do tego, co powinno im być zgodnie z ustawą zaproponowane – mówiła posłanka Razem.

W sprawie tarnowskiego szpitala interweniował także poseł Maciej Gdula: Zmiany ustawowe miały doprowadzić do wyższych zarobków pielęgniarek i położnych, tymczasem dyrektorka szpitala robi wszystko, żeby uniknąć wypłacenia pielęgniarkom należnych im pieniędzy. Trwa spór ze związkiem zawodowym, który broni pracowniczki przed zawodową degradacją – podkreślał poseł.

Współprzewodniczący tarnowskiej Nowej Lewicy Jacek Jabłoński podkreśla, że chociaż ten temat jest ważny z punktu widzenia Tarnowa i tutejszego rynku pracy, sprawa ma wydźwięk ogólnokrajowy. – Protest pielęgniarek i położnych przyciągnął do Tarnowa setki osób z całej Polski. To, jak załatwimy tę sprawę w naszym mieście, będzie miało znaczenie dla zatrzymania podobnych praktyk w całym kraju. Dlatego zależało nam na włączeniu w protest naszych parlamentarzystów – stwierdził Jabłoński.

Posłowie Lewicy interweniują w sprawie tarnowskiego szpitala

We wrześniu 2022 w tarnowskim szpitalu została przeprowadzona kontrola przez Biuro Audytu i Kontroli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. – Mimo kontroli dyrektorka szpitala nie została w żaden sposób zobowiązana do wypełnienia tych zaleceń – mówiła posłanka Gosek-Popiołek. W związku z tym wspólnie z posłem Gdulą zwróciła się do Marszałka Kozłowskiego o udostępnienie wystąpienia pokontrolnego i sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych. Zawiadomienie złożył Tomasz Leśniak – działacz Nowej Lewicy i pracownik biura Macieja Gduli.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.