20 czerwca 2024
Aktualności

Liczby nie kłamią – Kobiety lepiej sobie radzą za kółkiem!

Obecnie widok kobiety za kierownicą samochodu osobowego nikogo nie dziwi, coraz częściej można je również zobaczyć jako kierowców tira, autobusu czy też tramwaju, a jak pokazują statystyki Panie prowadzą pojazd bezpieczniej niż Panowie. Przedstawiamy krótką statystykę pokazującą jak kobiety w Małopolsce radzą sobie za kierownicą.

W  2017 roku kobiety w Małopolsce spowodowały znacznie mniej wypadków niż mężczyźni. Z ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, jakie miały miejsce  w ubiegłym roku, tj. 3078, z winy Pań doszło do 177, natomiast z winy Panów zaistniało 2246. Z danych tych wynika, że w 73 % to właśnie mężczyźni przyczynili się do tych zdarzeń drogowych. Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to w roku 2017 z winy kobiet na drodze śmierć poniosło 16 osób, podczas gdy  z winy mężczyzn zginęły 104 osoby. Znacznie mniej kobiet prowadzi także pojazdy pod wpływem alkoholu. Z danych wynika,  że w ciągu roku Panie na podwójnym gazie spowodowały 14 wypadków – bez ofiar śmiertelnych, zaś Panowie spowodowali ich 130, w których 13 osób poniosło śmierć. Na terenie powiatu brzeskiego w ubiegłym roku kobiety spowodowały 149 zdarzeń a mężczyźni 453.

Często zarzuca się kobietom, że nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, jednak statystyki pokazują, że to Panowie popełniają więcej wykroczeń, jeżdżą znacznie szybciej oraz częściej nie ustępują pierwszeństwa, zwłaszcza na przejściu dla pieszych. Można zatem powiedzieć, że kobiety jeżdżą wolniej i bezpieczniej, powodują mniej wypadków i rzadziej wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.