30 września 2023
Aktualności

Magistrat: Tarnowskie Gniazda Innowacyjnych Specjalizacji coraz bliżej

Kilkuletnie przygotowania do jednej z największej inwestycji w regionie wkraczają w kolejny etap. Dziś przesłano ogłoszenie dotyczące postępowania w trybie dialogu konkurencyjnego na budowę Tarnowskich Gniazd Innowacyjnych Specjalizacji – miejsca, w którym współdziałać będą samorząd, nauka i biznes.

– TGIS to poważne wyznanie finansowe i organizacyjne. Ma ono za zadanie połączyć aspekty edukacyjne z biznesowymi. Chcemy, najogólniej mówiąc, stworzyć swoistego rodzaju platformę, której zadaniem będzie umiejętnie łączenie nauki i gospodarki – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

– Projekt został przeanalizowany przez zespół urzędników pod względem ekonomicznym, organizacyjnym, a także potencjału rozwojowego miasta – dodaje Piotr Augustyński, zastępca prezydenta ds. rozwoju gospodarczego.

Obiekt powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na tak zwanej Kapłanówce i terenach do niej przyległych. Na ponad 16 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni znajdzie się miejsce dla centrum informatyki i parku technologiczno-przemysłowego, które pomieszczą między innymi Centrum Informatyki Stosowanej dla mieszkańców Tarnowa i ościennych gmin oraz mediatekę, czyli nowoczesną bibliotekę, centrum multimedialne i czytelnię. Będzie też część komercyjna, dostępna dla zainteresowanych inwestorów. Kolejnym elementem Tarnowskich Gniazd jest centrum projektowania i wdrożeń nowych rozwiązań z wykorzystaniem drukarek 3D.

Jednym z głównych założeń TGIS jest utworzenie „kuźni kadr” dla nowych dziedzin gospodarki we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie i krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. TGIS ma świadczyć usługi z zakresu informatyki w przestrzeni publicznej i gospodarczej, a także być miejscem kształcenia i podnoszenia kwalifikacji informatyków dla nowych zawodów i usług.
W ciągu najbliższych kilku dni ogłoszenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wówczas zainteresowani partnerzy będą mieli 35 dni na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Kolejnym krokiem będzie weryfikacja złożonych wniosków oraz wybór maksymalnie trzech wykonawców, z którymi do czerwca przyszłego roku będą prowadzone rozmowy, mające na celu precyzyjne określenie przedmiotu zamówienia i opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem prac, podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na listopad 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.