19 czerwca 2024
Wywiady

Marcin Kiwior: Do inwestycji podchodzimy kompleksowo

Z Marcinem Kiwiorem, wójtem gminy Skrzyszów, o gminnych inwestycjach rozmawia Redaktor Naczelny Michał Gniadek.

Zbliża się pierwszy września, więc na miejscu jest pytanie: czy zdążycie z wszystkimi remontami w szkołach przed pierwszym dzwonkiem?

Szkoły są już przygotowane na przyjęcie uczniów. W te wakacje nie przeprowadzaliśmy spektakularnych modernizacji, bowiem – co cieszy – nie było takich potrzeb. Jednak we wszystkich szkołach w ostatnich miesiącach trwały prace konserwacyjne, tak aby od 1 września młodzi mieszkańcy naszej gminy mogli korzystać z odświeżonych klas. Jesteśmy również przygotowani do prowadzenia dodatkowych zajęć, świetlic, czyli działalności, która pozwala jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła naszej młodzieży. Nadal realizujemy nasz gminny program stypendialny i co więcej zamierzamy go poszerzyć, ale czekamy na to w jakim kształcie zostanie zrealizowana reforma edukacji. Znamy zapowiedzi, ale czekamy na szczegóły, tak aby móc dostosować się do zmieniających się warunków. Zdajemy sobie sprawę, że infrastruktura to jedno, a przygotowanie szkół, nauczycieli, oferty to drugie. W naszym wypadku w każdym aspekcie jesteśmy bardzo dobrze przygotowani.

Ważny suplementem tego jest zakrojony na szeroką skalę remont biblioteki w centrum Skrzyszowa?

Rzeczywiście jest to potężna inwestycja. Pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych 420 tysięcy złotych na rozbudowę biblioteki w Skrzyszowie. Część prac jest już za nami – uporządkowaliśmy sprawy związane z własnością gruntów, uporządkowaliśmy teren, finalizujemy projekt przebudowy i niebawem przystąpimy do ogłoszenia przetargu. To dla nas bardzo ważna inwestycja, która wspomaga proces dydaktyczny. Warto też zwrócić uwagę, że czytelnictwo w gminie Skrzyszów jest na jednym z największych poziomów w całym powiecie tarnowskim – mamy bardzo dużo nowości, zainteresowanie młodzieży i nie tylko, jest ogromne.

Będąc sam ,,klientem” Waszej biblioteki słyszałem, że mieszkańcy także spoza gminy chętnie korzystają z oferty.

Tak,  mamy bardzo dużo osób z terenu całego powiatu, nawet z samego Tarnowa. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek działa bardzo prężnie, dziękuję za pracę jego pracownikom, a Czytelników po prostu zapraszam! Wracając jednak do meritum, te świetne wyniki wymagają od nas działań, dlatego remontujemy naszą bibliotekę w Skrzyszowie. Znana wszystkim biblioteka w Szynwałdzie, której modernizacja została dostrzeżona na arenie ogólnopolskiej za sprawą niekonwencjonalnych rozwiązań architektonicznych, tętni życiem, cały czas tam coś się dzieje, są prowadzone zajęcia dla różnych grup wiekowych. Widzimy zatem, że tego typu inwestycje są potrzebne i dlatego w Skrzyszowie również chcemy jeszcze bardziej wzmocnić infrastrukturalne zaplecze.  Mamy nowoczesny projekt, dokupiliśmy tereny z myślą o dalszym rozwoju, tak aby były miejsca parkingowe, ale też działania prowadzone przez pracowników biblioteki mogły wyjść na zewnątrz. Całe zadanie powinno zamknąć się kwotą 800 tysięcy złotych. Cieszy nas też fakt, że kolejny obiekt w naszej gminie zmieni swoje oblicze.

Podobnie jak OSP w Skrzyszowie.

Tak, ale warto dodać, że tu nie chodzi o zwykły remont – doklejenie styropianu. Zawsze chcemy podchodzić kompleksowo do tematu. W tym wypadku chodzi o kompleksową termomodernizację budynku. W remizie OSP w Skrzyszowie ociepliliśmy fundamenty, rozdzieliliśmy instalację wodno-kanalizacyjną oraz ciepłej wody, osobno dla strażaków i podmiotów komercyjnych. Są dwa nowe i ekologiczne piece, wyremontowaliśmy kominy, pokrycie dachowe, ociepliliśmy strop i na końcu zabraliśmy się za elewację. W sumie pace pochłonęły 500 tysięcy złotych i tym samym wszystkie remizy w naszej gminie są już wyremontowane.

To co teraz będziecie robić?

Skoro jesteśmy przy Skrzyszowie to tutaj mamy w planach inwestycji na kilkanaście milionów złotych. W pozostałych miejscowościach również. Chcemy dokończyć projekt powstawania kolejnych etapów centrów wsi, ale przed nami sporo prac wodno-kanalizacyjnych. Nie tak dawno rozmawialiśmy na łamach Kuriera na temat dróg i chodników, dlatego teraz warto wspomnieć o kanalizacji, którą cały czas rozbudowujemy. W Pogórskiej Woli skanalizowaliśmy w tym roku już jedno osiedle, obecnie robimy centrum wodociągowe, które pozwoli zrealizować  prawie 100 nowych przyłączy. Nie ma co ukrywać, że właśnie w tej miejscowości są największe potrzeby inwestycji wod-kan, dlatego dla przysiółku Poslke złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o de facto dofinansowanie budowy kanalizacji. Mam nadzieję, że w tym roku uda się ogłosić przetarg, natomiast sama inwestycja potrwa 3 lata. Z kolei przed kilkunastoma dniami podpisaliśmy umowę na budowę sieci wodociągowej w Szynwałdzie w kolejnym przysiółku. W Łękawicy czeka jeszcze  w tym roku termomodernizacja budynku komunalnego a w Ładnej skończyliśmy wodociągowanie i kanalizowanie całej miejscowości. Jak widać, w każdej miejscowości sporo się dzieje, niezależnie czy są to drogi, kanalizacja, czy inwestycje kubaturowe.

Jednak na pierwszy rzut oka uderzył mnie w ostatnim czasie remont w Urzędzie Gminy. Wreszcie czuć tutaj, że mamy XXI wiek…

Remont jest pokłosiem dostosowania naszego Urzędu dla potrzeb przede wszystkim osób starszych i chorych. Nie mieliśmy już serca patrzeć, gdy osoby musiały wychodzić po schodach, aby załatwić swoje sprawy. Sam miałem złamaną nogę i wiem ile wysiłku kosztuje wejście na piętro. Kasy, dziennik podawczy, GOPS, darmowy prawnik, świadczenie 500+, czyli pierwszy front instytucji gminnych znalazł swoje miejsce na parterze. W przyszły roku, chcemy natomiast zająć się remontem piętra, tak aby zamknąć temat remontu Urzędu, który musi być naszą wizytówką, świadczącą o całej społeczności gminnej. Teraz mieszkańcy mogą już załatwiać swoje sprawy w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach, natomiast inwestorzy już na starcie mogą sobie wyrobić o nas lepsze zdanie.

Zmienia się też i otoczenie Urzędu.

Na razie jest to połowa projektu, który powstaje dzięki mieszkańcom. To właśnie oni pozyskali swoimi głosami na jego realizację 20 tysięcy złotych. W parku obok Urzędu stanęła studnia, stylowe ławeczki, ale na razie wstrzymaliśmy się z dalszą realizacją, bowiem zmiana systemu edukacji może spowodować przenosimy przedszkola do segmentu ,,C”. Jeden z bloków zostanie odcięty, zostanie dobudowana kuchnia, węzły sanitarne. Czekamy na ostateczny kształt reformy, bowiem mamy przygotowany przetarg na zaprojektowanie budynku. Jesteśmy gotowi, ale musimy się wstrzymać, bowiem w grę wchodzą środki unijne, dlatego trzeba mieć pewność co do rządowych decyzji, aby podejmować dalsze kroki. W naszym zamyśle jest kompleksowa zmiana estetyczna otoczenia między drogą powiatową, Urzędem i sąsiednią szkołą. Chodzi oczywiście o rewitalizację.

Wracając do tematów edukacyjnych. Czego Pan życzy młodym mieszkańcom u progu roku szkolnego?

Żeby się nigdy nie poddawali i nie zapominali skąd pochodzą. Dzięki pracy nauczycieli, pracowników oświaty i przede wszystkim rodziców, młodzi ludzie z naszej gminy mają ogromny kapitał do zagospodarowania. Mają również gdzie się rozwijać, bowiem bardzo duża liczba naszych uczniów zasila najbardziej renomowane szkoły średnie w Tarnowie. Do kolejnego etapu swojego życia idą doskonale przygotowani.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.