25 lutego 2024
Wywiady

MATEUSZ JANICZEK: Ważne są tradycja i nasza polska kultura

Rozmowa z Mateuszem Janiczkiem radnym Rady Miejskiej w Tuchowie z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Rada Miejska zrobiła krok w tył ws. uchwały antyLGBT. Ale Klub PiS nadal utrzymuje, że ta uchwała była zasadna…

Gdy podejmowaliśmy uchwałę w 2019 roku nie mieliśmy za cel dyskryminować kogokolwiek, szum medialny stworzony wokół tej sprawy i nieprzychylna interpretacja zapisów naszej rezolucji sprawiała, że staliśmy się obiektem ataków ze strony środowisk lewicowych, zupełnie nieusprawiedliwionych. Chyba każdy chce by to rodzice decydowali o wychowaniu swoich dzieci i dla każdego z nas ważne są tradycja i nasza polska kultura.

Jest Pan zadowolony z rozstrzygnięć w ramach Polskiego Ładu dla Tuchowa?

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego gmina Tuchów otrzymała 7,5 mln zł na remonty dróg gminnych. To spora kwota, która pozwoli na poprawę stanu dróg w naszym najbliższym sąsiedztwie, po których wszyscy jeździmy. Tak duże pieniądze „wpompowane” w rozwój Polski lokalnej pozwolą też ożywić gospodarkę po okresie spowolnienia przez pandemię koronawirusa. Będą zlecenia dla lokalnych firm, będzie praca dla zatrudnionych w nich ludziach. Mam nadzieję, że środki zostaną rozdysponowane we wszystkie regiony gminy, osobiście uważam, że ulica Ogrodowa, Okólna czy Łowiecka powinny znaleźć się wśród ulic do remontu.

Warto podkreślić, że to nie jedyne pieniądze, które w ostatnich czasie spłynęły od rządu do tuchowskiej gminy. Między innymi na początku października nasz samorząd otrzymał przeszło pół miliona złotych na cyfryzację gminy Tuchów. Wcześniej – w ramach trzech edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – dostaliśmy prawie 5 mln zł. Pierwszym razem przeszło 1,3 mln zł na dowolne inwestycje, drugim razem na dwa projekty – 960 tys. zł na kanalizację deszczową wraz z wykonaniem wlotu do odbiornika wód deszczowych wzdłuż trzech tuchowskich ulic – Wróblewskiego, Jana III Sobieskiego oraz Głębokiej oraz przeszło 1,7 mln zł na różne przedsięwzięcia proekologiczne w domach jednorodzinnych najmniej zamożnych mieszkańców, a w ramach trzeciego naboru 500 tys. zł na budowę remizy OSP w Jodłówce Tuchowskiej. Dobry czas dla gminy Tuchów trwa! Wreszcie mamy rząd, który dba o równomierny rozwój całego kraju. Zyskują takie gminy jak nasza. Za pomoc z pozyskaniu dla naszej gminy tak ogromnych funduszy, jakich nie dostawaliśmy z budżetu państwa nigdy w historii pragnę serdecznie podziękować parlamentarzystom Ziemi Tarnowskiej.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Dosyć krytycznie ocenia Pan kondycję Tuchowa.

Gmina Tuchów musi otrząsnąć się z marazmu! Według rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” gmina Tuchów zajmuje przedostatnie miejsce wśród gmin w powiecie. Ranking dotyczy wydatków majątkowych w przeliczeniu na mieszkańca. To są konkretne dane.

Łatwo się krytykuje, a co Pan zrobił jako radny?

W ostatnim czasie zabiegałem o środki dla OSP z gminy Tuchów. Dzięki dobrej współpracy udało się pozyskać środki z fundacji Orlen dla OSP Piotrkowice oraz OSP Tuchów. Są to kolejne pieniądze, które wesprą naszych tuchowskich druhów.

Na koniec proszę powiedzieć, jak wygląda sytuacja w Tuchowie związana ze śmieciami.  Widzimy jak inne gminy podnoszą opłaty. Taki sam los czeka mieszkańców gminy Tuchów?

Od nowego roku nowa spółka będzie odbierała odpady z gminy Tuchów. Dorzecze Białej przegrało przetarg składając o ponad 800 tys. zł wyższą ofertę. Mam nadzieję, że przełoży się to na obniżenie opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców o co będę wnioskował.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.