17 czerwca 2024
AktualnościFotoreportaże

Melsztyn ze świetlicą wiejską i punktem informacji turystycznej [ZDJĘCIA]

W Melsztynie otwarty został budynek świetlicy wiejskiej, który pełnił będzie też funkcję punktu informacji turystycznej. Inwestycja prawie w całości sfinansowana została ze środków rządowych, a zakup wyposażenia możliwy był przede wszystkim dzięki pieniądzom pozyskanym przez samorząd gminy Zakliczyn z województwa małopolskiego.

Realizacja tej inwestycji to akt sprawiedliwości dziejowej – przekonywał Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

Melsztyn to miejsce, w którym tworzyła się historia Polski. Okazały zamek w tej miejscowości,  którego budowę rozpoczął po 1340 roku kasztelan krakowski Spycymir Leliwita, został zniszczony podczas zaborów. Z ruin odbudowywany jest obecnie przez samorząd zakliczyńskiej gminy, ale mieszkańcy nie mieli dotąd nawet pomieszczenia, w którym mogliby się spotkać na zebraniu wiejskich.

Budowa świetlicy wiejskiej, która pełnić będzie również funkcję punktu informacyjnego dla turystów zmierzających na melsztyńskie wzgórze, możliwa była dzięki rządowemu wsparciu. Budowa obiektu kosztowała 730 tys. zł – 95 procent dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (przeszło 698 tys. zł), a wkład własny samorządu wyniósł 31 tys. zł. Natomiast zakup wyposażenia (m.in. krzesła i stoły, meble kuchenne i sprzęt AGD) kwotą przeszło 22 tys. zł dofinansowany został z budżetu województwa małopolskiego. Łącznie na wyposażenie wydano 32 tys. zł.

Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, reprezentujący polski rząd. To dzięki nim Polska się równomiernie rozwija. To dzięki nim zyskują takie miejscowości jak Melsztyn – mówił burmistrz Dawid Chrobak.

Obiekt poświęcił ks. Marek Kądziołka, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Domosławicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.