25 września 2023
AktualnościKryminalne

Miał być mandat, a wyszło coś grubszego

Po przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Tarnowie kontroli legalności wykonywania pracy, do siedziby placówki stawiło się dwóch Azjatów, wobec których stwierdzono wykonywanie pracy bez zezwolenia. Sprawy przybrały niestandardowy obrót.

Cudzoziemcy w wieku 20 i 26 lat nie zgodzili się na przyjęcie mandatu za nielegalne wykonywanie pracy na terytorium Polski. Funkcjonariusze tarnowskiej placówki rozpoczęli więc czynności polegające na zebraniu materiałów, w celu sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu.

Mężczyźni, obywatele Uzbekistanu i Turkmenistanu wykazywali, że są studentami jednej z warszawskich uczelni, a w związku z tym nie jest konieczne posiadanie przez nich zezwoleń na pracę.

Po dokonaniu sprawdzeń, jeden z funkcjonariuszy SG powziął jednak uzasadnione podejrzenie, że dokumenty przedstawiane przez cudzoziemców, mające potwierdzać ich status jako studentów nie są autentyczne.  

Ponieważ wstępne ustalenia wykazały za wysoce prawdopodobne popełnienie przestępstwa podrobienia dokumentów i posłużenia się nimi jako autentycznymi, zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze w kierunku art. 270  § 1 kk.

Komendant Placówki SG w Tarnowie zobowiązał ponadto cudzoziemców do powrotu w terminie do 30 dni i orzekł zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw Schengen na okres 1 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.