30 września 2023
Aktualności

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Będzie zjazd z A4 w kierunku Pilzna

Dziś w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji dla budowy łącznika autostrady A4 z Pilznem. 

Planowana inwestycja to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Tarnów, gdzie w związku z planowaną budową obwodnicy Tarnowa miało zostać wyburzonych około 100 zabudowań. Odetchnąć z ulgą będą mogli także mieszkańcy wschodniej części Tarnowa, szczególnie rejonu al. Jana Pawła II, skąd zostanie docelowo przeniesiony ruch tranzytowy. I wreszcie dzisiejsze podpisanie programu inwestycji dla budowy łącznika autostrady A4 z Pilznem to fantastyczna wieść nie tylko dla Pilzna, ale Powiatu Dębickiego, który zyskuje kolejny kluczowy węzeł komunikacyjny.

– Dzięki budowie połączenia autostrady A4 z DK94 zmniejszy się ruch w Tarnowie, ponieważ kierowcy jadący DK73 pomiędzy Pilznem a A4 nie będą musieli wjeżdżać do Tarnowa – ominą miasto od wschodu. Zaoszczędzą tym samym czas i sprawniej dotrą do celu. Skorzystają również mieszkańcy Tarnowa, bo wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza granice miasta poprawi bezpieczeństwo na drogach i przepustowość ulic, a jednocześnie zmniejszy się hałas i emisja zanieczyszczeń wynikająca z transportu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – W ten sposób kończymy jałowe rozmowy z władzami miasta Tarnowa na temat poprowadzenia wschodniej obwodnicy miasta częściowo w jego granicach – dodał minister.

– Od 2016 roku trwały zabiegi parlamentarzystów Ziemi Tarnowskiej oraz zachodniej części Podkarpacia, aby rozwiązać tę kwestię. Budowa łącznika autostrady z Pilznem to salomonowe rozwiązanie, na którym wszyscy zyskują – Tarnów oraz gmina Tarnów ciszę i spokój, a Powiat Dębicki i Pilzno otwarcie nowego szlaku komunikacyjnego – mówi poseł Wiesław Krajewski. – Dziś wieńczone są nasze kilkuletnie zabiegi, aby z jednej strony zabezpieczyć interes mieszkańców gminy Tarnów oraz mieszkańców wschodniej części Tarnowa.

Lokalizacja nowej inwestycji planowana jest na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego, w powiatach tarnowskim i dębickim. Około dziesięciokilometrowa droga łączyć będzie autostradę A4 z drogą krajową nr 94 (DK94). Możliwe do realizacji warianty przebiegu trasy rozpatrywane będą na etapie opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Na tym etapie określone zostanie również miejsce powstania nowego węzła na autostradzie A4 na północ od Pilzna.

Mieszkańcy miejscowości położonych przy DK73 na południe od DK94, w tym Pilzna i Jasła mają ograniczony dostęp do autostrady A4. Mogą na nią wjechać korzystając z węzła Tarnów Centrum albo z węzła Dębica Wschód, które są oddalone od siebie o ok. 30 km. Podobnie jak kierowcy kursujący DK73 na trasie Kielce – Jasło.
Budowa węzła na A4 w okolicy Pilzna i wykonanie podłączenia drogowego do DK94 są więc społecznie oczekiwane.

Łącznik A4-DK94 oprócz funkcji obwodnicy będzie pozytywnie wpływał na rozwój gospodarczy regionu na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego. Zwiększy też dostępność miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych w południowo-wschodniej Polsce.

Proces przygotowawczy dla odcinka od autostrady A4 do drogi krajowej DK94 przewidziany jest na lata 2022-2026. Będzie obejmował opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ) z elementami koncepcji programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Fot. GDDKiA/Ministerstwo Infrastruktury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.