18 maja 2024
Aktualności

Mieszkańcy zdecydowali! Są wyniki Budżetu Obywatelskiego 2019. Problematyczny projekt na os. Westerplatte

Pięć projektów, wybranych przez mieszkańców Tarnowa, zostanie zrealizowanych w siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego: tężnia solankowa w pobliżu Góry św. Marcina, rozbudowa ulicy Wiśniowej, Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej i kontynuacja rozbudowy Parku Westerplatte. Piąty projekt – „Nowe boiska i plac zabaw na Westerplatte” przekracza pulę środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. I właśnie tu pojawia się pewien problem. 

W głosowaniu elektronicznym, które trwało od 18 do 27 czerwca, mieszkańcy Tarnowa oddali 5844 głosy. Najwięcej – 1085 zdobył projekt budowy tężni solankowej w okolicach Góry św. Marcina, zakładający zbudowanie konstrukcji, wypełnionej gałązkami tarniny, po których spływa woda mineralna, bogata w pierwiastki, cenne dla zdrowia człowieka. Pomysłodawcy „Tężni solankowej z Terlikówki” zwracają w opisie swojego projektu uwagę, że inhalacja solankowa przynosi efekty zdrowotne, porównywalne ze spacerem brzegiem morza i dodają, że park na Górze św. Marcina, gdzie miałaby powstać tężnia, jest dobrze skomunikowany z resztą miasta, a w sąsiedztwie znajduje się park biegowy i plac zabaw, co może dodatkowo zachęcić rodziny z dziećmi do odwiedzania tężni.

888 głosów zostało oddanych na projekt rozbudowy ulicy Wiśniowej wraz z budową ulicy Poziomkowej, Czereśniowej i Harasymowicza – etap 3 – budowa oświetlenia ulicznego oraz wykonanie kanalizacji deszczowej na ulicy Poziomkowej. Projektodawcy argumentują, że budowa tej infrastruktury jest niezbędna dla poprawy warunków życia mieszkańców ul. Poziomkowej i będzie pierwszym krokiem do budowy drogi „z prawdziwego zdarzenia”, bo istniejąca droga znajduje się w fatalnym stanie technicznym.

Po raz kolejny w ramach Budżetu Obywatelskiego funkcjonować będą Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej, na które mieszkańcy oddali 704 głosy. Obecnie z oferowanych przez nie różnorodnych zajęć i warsztatów korzysta ponad 600 osób.

Czwartym projektem, wybranym do realizacji przez 615 mieszkańców, jest kontynuacja rozbudowy Parku Westerplatte. Pomysłodawcy argumentują, że ten teren będzie miejscem rodzinnych spotkań dla wszystkich pokoleń mieszkańców Tarnowa i okolic. Powstać ma platforma widokowa i oświetlenie, a dodatkowym aspektem rozbudowy Parku Westerplatte będzie dosadzenie nowych drzew i krzewów, które będą ,,zielonymi płucami’’ Tarnowa.

Projekt problem

Projekt „Nowe boiska i plac zabaw na Westerplatte” przewiduje powstanie dwóch nowoczesnych, wielofunkcyjnych boisk sportowych oraz bezpiecznego placu zabaw. Na ten projekt zagłosowały 472 osoby. Problem jednak w tym, że wartość projektu wykracza już poza dostępną w Budżecie Obywatelskim pulę środków. Pierwotnie, zadanie to miało kosztować pół miliona złotych, ale w protokole z glosowania widnieje już suma 310 tys. zł i dziwny dopisek o zwiększeniu środków na etapie projektowania przyszłorocznego budżetu miasta. Dlaczego prezydent Roman Ciepiela nie zdecydował się na podniesienie puli środków zgodnie z regulaminem?

W wypadku projektu, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów, ale jego wartość powoduje przekroczenie puli środków przewidzianych w ramach budżetu obywatelskiego na dany rok, pula ta może być podwyższona przez Prezydenta Miasta Tarnowa do wysokości kwoty uzupełniającej wartość tego projektu – czytamy w paragrafie 7. regulaminu BO 2019.

Zwłoka prezydenta budzi wątpliwości, ponieważ projektu w proponowanym kształcie nie da się wykonać za 310 tys. zł, a z kolei pomysłodawcy zapewne nie zgodzą się na okrojenie inwestycji. W co gra prezydent Roman Ciepiela? Nie wiadomo. Obiecywanie dołożenia pieniędzy w listopadzie na etapie projektowania przyszłorocznego budżetu miasta, czy zwiększenie puli budżetu już dziś – wyjdzie na to samo, ponieważ w grę wchodzą i tak przyszłoroczne pieniądze. Po co czekać do listopada, skoro decyzję można podjąć już w czerwcu? Co ciekawe, taki mechanizm działania prezydenta ma się nijak do regulaminu tarnowskiego Budżetu Obywatelskiego, który dopuszcza jedynie zwiększenie puli środków (taka sytuacja miała miejsce podczas poprzedniej edycji BO). Dodatkowo regulamin nie przewiduje także ograniczenia zadania i zmiany kwoty przeznaczonej na jego realizację. Tak naprawdę Roman Ciepiela miał dwa wyjścia: wykreślić budowę boisk na Westerplatte, ponieważ wartość zadania wykracza poza dostępną pulę środków lub po prostu dołożyć pieniędzy do tej inwestycji. Ale prezydent Ciepiela w swoim stylu znalazł trzecie wyjście z sytuacji – obiecuje, że da pieniądze w listopadzie na etapie projektowania przyszłorocznego budżetu miasta, co ostatecznie nie pokrywa się z regulaminem BO2019.

W jakim kształcie i czy w ogóle zostanie zrealizowany projekt budowy boisk na os. Westerplatte czas pokaże…

Statystyka

W głosowaniu mogli brać udział mieszkańcy ujęci w stałym rejestrze wyborców Gminy Miasta Tarnowa. Głosy można było oddawać tylko drogą elektroniczną. Zagłosowały 5844 osoby, 5710 z nich za pomocą internetowego formularza, a 134 przy użyciu Tarnowskiej Karty Miejskiej Premium. Najwięcej głosów – 1838 oddali mieszkańcy Tarnowa, liczący od 31 do 45 lat. Osoby, które przekroczyły 60. rok życia oddały 1614 głosów, mieszkańcy mieszczący się w przedziale wiekowym 46 – 60 oddali 1221 głosów, a osoby w wieku do lat 30 – 1171.

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego była ostatnią, odbywającą się według dotychczasowych zasad, ustalanych zarządzaniem prezydenta miasta. Budżet Obywatelski 2020 będzie realizowany na od przyszłego roku, na skutek zmian przepisów ustawy o samorządzie gminnym, o zasadach Budżetu Obywatelskiego będzie decydować Rada Miejska i będzie on realizowany na mocy uchwały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.