25 lutego 2024
AktualnościFotoreportaże

Mieszkanie Plus: Gminy Szerzyny i Zakliczyn z umowami [FOTOREPORTAŻ]

Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik uczestniczyli we współorganizowanej przez Małopolski Urząd Wojewódzki i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa regionalnej konferencji „Krajowy Zasób Nieruchomości oraz inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa”. Konferencji towarzyszyła uroczystość podpisania listów intencyjnych z samorządami, które przystąpią do programu Mieszkanie Plus. Jedynymi reprezentantami subregionu tarnowskiego była gmina Szczerzyny oraz miasto i gmina Zakliczyn.

– Naszym celem jest zlikwidowanie deficytu mieszkaniowego. Pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie Plus w Małopolsce będą już w przyszłym roku. Program to nie tylko budowana nowych mieszkań, ale zmiana sposobu użytkowania istniejących budynków – mówił dziś w Krakowie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

– Mieszkanie Plus to propozycja, w którą wpisane jest traktowanie z uwagą i troską polskich rodzin – po to, aby czuły się bezpiecznie i mogły się rozwijać, a dzieci miały godne warunki do życia. Wszyscy wiemy przecież, że własny kąt to solidny i stabilny fundament codzienności. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim samorządom, które przyjęły zaproszenie polskiego rządu do tego programu – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wiele po realizacji rządowego programu obiecują sobie tarnowskie samorządy. Dzisiejsze porozumienie daje władzom gmin w Zakliczynie i Szerzynach zielone światło do realizowania

– W ramach programu powstaną dwa budynki w Paleśnicy (30 mieszkań) i Lusławicach(40 mieszkań). Łączny koszt budowy wyniesie 8 milionów złotych. Oba budynki powstaną w centrum wspomnianych miejscowości – wyjaśnia burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Jest to realizacja rządowej zasady zrównoważonego rozwoju. Dzisiaj dajemy szansę młodym rodzinom, aby zostały w naszej gminie, nie musiały poszukiwać miejsca do życia w większych ośrodkach lub zagranicą.  Pierwsze 70 mieszkań to dopiero początek. jeśli będzie takie zapotrzebowanie będziemy rozwijać nasz zasób mieszkaniowy w ramach tego programu.

– Mieszkanie Plus to nie tylko szansa dla młodych ludzi, to również szansa dla mieszkańców, aby zrównoważony rozwój w kraju był wreszcie realizowany. Wybudujemy jeden wielorodzinny blok w centrum Szerzyn, gdzie będą się znajdować 22 mieszkania mające średnio 50 mkw – tłumaczy wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. – Nasze mieszkania będą odznaczały się wysokim standardem wykończenia oraz świetną lokalizacją – w pobliżu jest przecież przedszkole, szkoła podstawowa, obiekty użyteczności publicznej oraz węzeł komunikacyjny. Chcemy zatrzymać mieszkańców w naszej gminie, ponieważ obserwujemy spore zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym oraz przyszłymi mieszkaniami w ramach tego programu, co wynika z przeprowadzonych ankiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.