13 lipca 2024
Aktualności

MORD: Sprawne auto, bezpieczniej na drogach

 

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie apeluje do kierowców, by właściwie przygotowali swoje samochody do nadchodzącego sezonu zimowego. Na stronie internetowej ośrodka znalazły się sugestie, które mają im to ułatwić.

– Przygotowanie samochodu to swoisty test na odpowiedzialność kierowców – mówi Jarosław Sady, dyr. Tarnowskiego MORD-u. – Warto już teraz zadbać o pojazd, by zapobiec ewentualnym kłopotom i zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jest kilka kwestii, które kierujący koniecznie powinni uwzględnić.

Na pierwszym miejscu znalazła się sugestia, by zadbać o odpowiednie ogumienie auta. Bieżnik w zimowej oponie powinien mieć przynajmniej 4 milimetry, by zapewnić kołom właściwą przyczepność.

Warto także sprawdzić stan akumulatora i napięcie ładowania. Nie można zapomnieć o wymianie płynów eksploatacyjnych, zwłaszcza w układzie chłodzenia. Trzeba pamiętać również o tym, by letni płyn do szyb zastąpić zimowym i sprawdzić stan wycieraczek.

– Wnętrze pojazdu warto posprzątać i wysuszyć. Wilgotne dywaniki pod wpływem ogrzewania pojazdu parują, a to powoduje trudny do usunięcia problem zamglonych szyb – przypomina dyr. Sady. – Zadbajmy również o dodatkowe wyposażenie naszych samochodów w szczególności o przewody rozruchowe, linkę holowniczą, latarkę oraz rękawice. Dobrze jest zaopatrzyć się w skrobaczkę, odmrażacz i trapy do podkładania pod koła – ułatwią wyjazd z zaspy. Może to z pozoru błaha sprawa, ale warto zadbać o zamki naszych pojazdów, ponieważ na nic nam się przyda dobre przygotowanie samochodu na zimę, jeśli przez zamarznięty zamek lub drzwi nie będziemy w stanie go otworzyć.

Dyrektor Jarosław Sady jest przekonany, że większość kierowców doskonale wie, jak należy właściwie przygotować samochód do zimy. Sugestie, zebrane w formie apelu, mają jedynie pomóc w zmobilizowaniu ich do tego, by zajęli się autami jeszcze przed nadejściem mrozów.

– Także kierujący powinni być bardziej ostrożni i dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze. Przede wszystkim zwiększyć odległości między pojazdami oraz w sposób bardzo rozważny korzystać z pedałów hamulca oraz przyspieszenia, a manewry na drodze wykonywać z dużą rozwagą – przypomina dyrektor.

—————————-

Materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.