20 kwietnia 2024
Aktualności

MPEC znów sięgnie głębiej do kieszeni tarnowian

Od tego miesiąca obowiązuje nowa taryfa za ciepło, którą wprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie. To już druga podwyżka w tym roku, ale okazuje się, że nie ostatnia.  

Obecna podwyżka uwzględnia już wzrost kosztów paliwa oraz energii elektrycznej, która podrożała o 275 procent. Jak podkreślają władze MPEC wzrosła też cena uprawnień do emisji CO2. Ale na horyzoncie jest też podwyżka ceny węgla, która według prognoz ma sięgnąć aż 130%.

Tarnowski MPEC w głównej mierze korzysta z węgla, a w szczycie używany jest gaz na kotłach wodnych. Część ciepła spółka kupuje od Grupy Azoty i w tej chwili zapotrzebowanie na ciepłą wody pokrywane jest w całości z tego źródła.

Średnie roczne zużycie węgla przez spółkę w okresie ostatnich trzech lat kształtowało się na poziomie 35 900 ton. Tarnowski MPEC zawarł umowę wieloletnią sprzedaży węgla ze spółką skarbu państwa – Polską Grupą Górniczą S.A. z siedzibą w Katowicach, która dostarcza węgiel do większości przedsiębiorstw ciepłowniczych i energetycznych w Polsce. Co istotne węgiel wydobywany jest w polskich kopalniach, a nie jest sprowadzany z zagranicy.

Tarnowski MPEC wykorzystuje węgiel kamienny sortymentu miał M II, typ 32, Qir od 22000 do 23999 kJ/kg, Str < 0,8%. Ale to nie jedyne źródło. Procentowo w roku 2020 w eksploatowanej przez Spółkę Elektrociepłowni Piaskówka wyprodukowano ciepło w następujących źródłach:

  • w kotłach węglowych – 69%,
  • w turbozespole gazowym – 15%
  • w kotłach szczytowych gazowo-olejowych – 16%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.