19 kwietnia 2024
Aktualności

MPK mocniej stawia na gaz CNG

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały 8 marca w Warszawie nową, bezterminową umowę na dostawę sprężonego gazu ziemnego dla MPK, która gwarantuje tarnowskiemu miejskiemu przewoźnikowi niższe ceny. Dzięki temu flota miejskich autobusów na gaz może się w ciągu dwóch najbliższych lat znacznie powiększyć.

To się opłaca i ogranicza w znacznym stopniu emisję szkodliwych substancji do atmosfery – podkreśla Jerzy Wiatr, prezes Zarządu MPK Sp. z o. o. w Tarnowie, sygnatariusz umowy.

Podpisanie umowy oznacza, że tarnowskie MPK uzyska znaczne oszczędności w stosunku do lat poprzednich, gdy w związku ze stratami, powodowanymi cenami gazu CNG, było zmuszone do stopniowej redukcji liczby zasilanych gazem pojazdów, choć są one dużo bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia mieszkańców niż autobusy starej generacji, zasilane olejem napędowym.

– Zamierzamy konsekwentnie rozbudowywać flotę autobusów zasilanych gazem CNG – podkreśla prezes Jerzy Wiatr.

Jak już informowaliśmy, dwa tygodnie temu MPK złożyło wniosek o unijne dofinansowanie zakupu 40 nowoczesnych, ekologicznych autobusów. 21 z nich będzie miało zasilanie gazem CNG. Warto podkreślić, że dzięki temu wniosek MPK będzie znacznie wyżej punktowany ze względu na zastosowanie alternatywnego napędu autobusów, co zwiększa szanse miejskiej spółki na otrzymanie dofinansowania.

Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, który podpisał umowę z MPK w imieniu PGNiG OD, podkreśla, że napędzane gazem autobusy wpłyną na jakość powietrza. – PGNiG to firma z największym doświadczeniem w sprzedaży gazu CNG w Polsce. Cieszy nas, że w komunikacji miejskiej w Tarnowie wzrośnie udział ekologicznego paliwa jakim jest CNG. To dobry biznes nie tylko dla obu stron, ale także wartość dodana w postaci poprawy jakości powietrza w mieście.

Autobusy CNG są ciche i emitują bardzo mało substancji szkodliwych. Z punktu widzenia ekologii, najważniejsze jest to, że nie emitują wcale tzw. cząstek stałych, które są najpoważniejszą przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

PGNiG jest właścicielem stacji CNG, usytuowanej na terenie zajezdni MPK przy ulicy Lwowskiej. Ze stacji, oprócz MPK korzysta Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz kilka firm prywatnych. Nowa strategia cenowa PGNiG  przełoży się najpewniej na większe zainteresowanie nowych podmiotów, co również przyczyni się do poprawy stanu powietrza w Tarnowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.