28 lutego 2024
Aktualności

Mural Hetmana już na ukończeniu

22 września o godzinie 15. na budynku przy ulicy Polnej 11 na osiedlu Grabówka odsłonięty zostanie mural przedstawiający hetmana Jana Tarnowskiego. 

Kolejny historyczny mural w Tarnowie powstaje z inicjatywy Rad Osiedli Starówka i Grabówka. To kontynuacja projektu rozpoczętego w ubiegłym roku, który ma na celu stworzenie serii murali, związanych z postaciami i wydarzeniami ważnymi dla Tarnowa.

Rok temu powstał pierwszy z nich, przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki, „Generał Bem pod Sybinem”. Mural został namalowany na ścianie kamienicy przy ulicy Wałowej obok pomnika generała Józefa Bema. Wykonała go Anna Kropiowska, tarnowianka, mieszkająca we Francji.

Odsłonięcie muralu będzie jednym z punktów programu Dnia Hetmańskiego, organizowanego 22 września z okazji obu rocznic. W programie także między innymi msza święta za hetmana i odsłonięcie jego popiersia przed budynkiem II Liceum Ogólnokształcącego, które nosi imię Jana Tarnowskiego. Będzie też piknik historyczny z udziałem tarnowskich bractw rycerskich, turniej łuczniczy o buławę hetmańską i hetmański korowód. Wydarzenia Dnia Hetmańskiego będą się odbywały w kilku miejscach, szczegółowy program można znaleźć w poniżej.

Budynek przy Polnej 11, na którego ścianie powstaje mural z hetmanem Janem Tarnowskim, znajduje się na terenie Osiedla Grabówka, tuż przy granicy ze Starówką. Budżet przedsięwzięcia również jest wspólny, obie rady wyłożyły po 20 tysięcy złotych. Autorką malowidła według grafiki Wojciecha Gersona jest Anna Kropiowska. Artystka kończy już prace nad szkicem postaci hetmana.

Dzień Hetmański w Tarnowie, organizowany z okazji 530. rocznicy urodzin Hetmana Jana Tarnowskiego oraz 460. rocznicy wydania dzieła „Rada sprawy wojennej”.

Program „Dnia Hetmańskiego”:

9.00–11.30 – parking przed halą sportową, ul. Krupnicza
Turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską” – dla Radnych Rady Miejskiej Tarnowa i Radnych Rad Osiedli

9.30–11.30 – II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego, ul. Mickiewicza
Debata oksfordzka „Hetman Tarnowski może być autorytetem dla współczesnych młodych ludzi”

12.00 – bazylika katedralna w Tarnowie
Msza św. w intencji Hetmana Jana Tarnowskiego pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Salaterskiego
Złożenie kwiatów przed pomnikiem nagrobnym Hetmana

13.30–14.00 – korowód hetmański – przejście z bazyliki katedralnej do II Liceum Ogólnokształcącego

14.00–14.30 – II Liceum Ogólnokształcące
Odsłonięcie popiersia Hetmana Jana Tarnowskiego

15.00 – ul. Polna 11
Odsłonięcie muralu „Jan Tarnowski – Kasztelan Krakowski, Hetman Wielki Koronny” wg grafiki Wojciecha Gersona

15.30 – parking przed halą sportową, ul. Krupnicza
Wystąpienie gości i wręczenie podziękowań
LARP w wykonaniu grup młodzieżowych i przedszkolaków
Piknik historyczny – pokazy: życia obozowego, walk rycerskich, łucznicze; gry planszowe, koncert muzyki dawnej i inne atrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.