25 lutego 2024
Aktualności

To będzie pierwszy zielony dach w Tarnowie! Na dachu teatru wyrośnie łąka

Sześć milionów złotych ma kosztować remont zaplecza technicznego przy Teatrze im. L. Solskiego. Połowę tej kwoty teatr uzyskał w formie dofinansowania, o pozostałą część zwróci się do miasta. Inwestycja ma się rozpocząć w czasie wakacji, a prace zakończą się prawdopodobnie jesienią przyszłego roku.

W wyniku dwóch procedur konkursowych projekt przebudowy budynków gospodarczych znajdujących się na zapleczu teatru uzyskał ponad trzy miliony złotych. Dwa pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, a 1,3 mln zł. pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promesa 2017”.

To bardzo dobra wiadomość dla teatru. Istniejące zaplecze ma blisko pół wieku i nie było w tym czasie remontowane – mówi Rafał Balawejder, dyrektor tarnowskiego teatru.

Obecny stan budynków technicznych jest nienajlepszy. Dach regularnie przemarza, co powoduje dużą wilgotność powietrza i negatywnie wpływa na kostiumy oraz scenografię. Kilka lat temu doszło do zalania magazynu z kostiumami.

Od dawna przygotowywaliśmy ten projekt. Tworzona była koncepcja, projekt budowlany, a teraz w końcu udało się uzyskać dofinansowanie – dodaje dyrektor.

W zapleczu znajdzie się sala prób, której do tej pory nie było w teatrze. Zostaną wyremontowane i wyposażone w nowy sprzęt pracownie teatralne: stolarska, plastyczna i krawiecka. Obecny garaż, znajdujący się z tyłu budynku, zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowoczesny magazyn o powierzchni 250 m ², gdzie na dwóch poziomach będą składowane dekoracje ze spektakli. Pojawi się przenośnik taśmowy, ułatwiający szybką zmianę dekoracji. Dla lepszej komunikacji wybudowana zostanie nowa klatka schodowa i zamontowana zostanie winda, z której będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Dodatkowo, na istniejącym budynku zaplecza, zostanie dobudowana dodatkowa kondygnacja, gdzie powstanie pięć pokoi gościnnych. Twórcy przebywający w Tarnowie będą mogli zatrzymać się tam w czasie pracy przy spektaklach. Na dachu budynku zostanie zaaranżowany teren zielony. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Tarnowie.

Realizacja projektu umożliwi dostosowanie całego zaplecza technicznego do obowiązujących przepisów budowlanych oraz BHP. Teren zaplecza zostanie na nowo wybrukowany i pojawią się miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Całość prac budowlanych, wykończeniowych i wyposażenie nowego obiektu potrwa do połowy 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.