28 maja 2024
Aktualności

Na motorower trzeba mieć uprawnienia – apel dyrektora MORD-u

Paweł Gurgul, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie, apeluje  do rodziców nastolatków, którzy jeżdżą motorowerami, by zadbali o prawo jazdy kategorii AM dla swoich dzieci. To konieczne zarówno ze względu na obowiązujące przepisy, jak i bezpieczeństwo młodych ludzi. Także policjanci przyznają, że młodzi ludzie na motorowerach, bez uprawnień, to coraz poważniejszy problem.

Prawo jazdy kategorii AM wprowadzono pięć lat temu. Zastąpiło kartę motorowerową. Uprawnia do kierowania motorowerami, ale także czterokołowcami lekkimi, takimi jak skutery czy quady. Prawo jazdy AM jest wydawane osobie, która ukończyła 14 lat, ma orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, odbyła wymagane szkolenie i zdała egzamin państwowy. Wydaje się je na maksymalnie 15 lat.

 

– Na naszych drogach widzimy wielu młodych ludzi, którzy jeżdżą motorowerami, skuterami czy quadami bez wymaganych uprawnień. Często nie znają przepisów ruchu drogowego, nie mają też wystarczających umiejętności do prowadzenia takich pojazdów – mówi dyrektor Paweł Gurgul. – Powodem takiej sytuacji bywa często nieświadomość, także rodziców, którzy pozwalają dzieciom jeździć na własnych motorowerach. Nie wiedzą, że jest to niezgodne  z prawem, nie wiedzą, że to oni odpowiadają za wszelkie szkody, spowodowane przez młodego człowieka.

Kursy dla osób ubiegających się o uprawnienie do kierowania motorowerem prowadzi większość ośrodków szkolenia kierowców. Kurs można rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed ukończeniem 14 lat.

Należy odbyć co najmniej 5 godzin zajęć teoretycznych i co najmniej 5 godzin zajęć praktycznych. Następnie przeprowadzany jest egzamin wewnętrzny, którego pozytywny wynik oznacza możliwość zdawania egzaminu państwowego.

Część teoretyczna, czyli test jednokrotnego wyboru jest podobna do sprawdzianu na kategorię B. Praktyczna – przeprowadzana również na placu manewrowym i w ruchu drogowym – dużo łatwiejsza. Trzeba wykonać znacznie mniej zadań. Czas egzaminu  to jedynie 10 minut.

 

– Rozważamy organizowanie egzaminów na kategorię AM także poza naszym ośrodkiem – mówi dyr. Paweł Gurgul. – Mogłyby się odbywać w stolicach okolicznych powiatów,  w Dąbrowie Tarnowskiej, Dębicy, Brzesku, czy Bochni. To by oznaczało, że młodzi ludzie, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia, nie musieliby przyjeżdżać na egzamin do Tarnowa.

 

Koszt kursu, egzaminu i innych koniecznych opłat to około tysiąc złotych.

W myśl obowiązujących przepisów, bez żadnych uprawnień motorowerem mogą się poruszać jedynie osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku. Reguła ta nie dotyczy jednak pojazdów czterokołowych oraz pojazdów, które nie zostały zarejestrowane jako motorower.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.